پیش از آن نیز سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه رسما اعلام کرده بود که مسکو به زودی سامانه های دفاع هوایی اس ۳۰۰ در اختیار سوریه قرار می‌دهد. 

البته قرار بود که این سامانه دفاعی به دلیل تجاوزهای مکرر رژیم صهیونیستی به خاک سوریه به عنوان متحد روسیه، سال های قبل از سوی مسکو به دمشق تحویل داده شود و نیروهای سوری از سال ۲۰۱۳ آموزش های مربوط به آن را طی کرده بودند، ولی به درخواست تل آویو تحویل آن به تعویق افتاده بود، اما با ارسال و تحویل اولین محموله های سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ به سوریه بالاخره این امر محقق شد. 

به رغم این که رژیم صهیونیستی دیگر متحد روس ها در منطقه غرب آسیا می باشد، اما تحویل سامانه پدافندی اس ۳۰۰ به ارتش سوریه می تواند معادلات رژیم غاصب صهیونیستی را در سوریه و منطقه دستخوش تغییر جدی کند. 

به اعتقاد کارشناسان مسایل سیاسی - نظامی منطقه، دلیل شتاب مسکو در تحویل سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ به دمشق، هدف قرار گرفتن هواپیمایی نظامی روسیه در فضای سوریه بود، اقدامی که اعلام شد با تحریک جنگنده - بمب افکن های اسراییل در سه شنبه ماقبل (۲۷ شهریور) روی داد. 

وزارت دفاع روسیه در همان زمان اعلام کرد که پدافند هوایی ارتش سوریه به دلیل تحریک شدن از سوی اسرائیل (بمب افکن های رژیم صهیونیستی)، به اشتباه هواپیمای نظامی ایل ۲۰ روسی را که در آسمان دریای مدیترانه در فاصله ۳۵ کیلومتری ساحل سوریه در مسیر بازگشت به پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه بود، هدف قرار داده است. 

طبق این گزارش، همزمان با ناپدید شدن این هواپیمای روسی، چهار جنگنده اسرائیلی از نوع &#۳۹;اف- ۱۶&#۳۹; زیرساخت های سوریه در استان لاذقیه را هدف حمله قرار داده بودند. 

وزارت دفاع روسیه در خصوص هدف قرار گرفتن این هواپیما اعلام کرد که خلبان های اسرائیلی از هواپیمای روسیه به عنوان سپری هوایی استفاده کرده و آن را در معرض حمله سامانه پدافندی ارتش سوریه قرار داده اند. 

وزیر دفاع روسیه هم پس از هدف قرار گرفتن این هواپیما گفت که مسئولیت کامل سرنگونی هواپیمای روس و کشته شدن ۱۵ نظامی روسی با اسرائیل است. 

ولادیمیر پوتین رئیس‌ جمهور روسیه نیز در واکنش به هدف قرار گرفتن هواپیمای نظامی روسی در سوریه تأکید کرد که موضع کرملین درباره سرنگونی این هواپیما همان موضع وزارت دفاع روسیه است. 

شویگو در همان زمان تاکید کرد که به دستور پوتین، وزارت دفاع روسیه پدافند هوایی سوریه را تقویت می کند. 

رئیس جمهوری روسیه همچنین دوم مهر ماه در تماس تلفنی با بشار اسد همتای سوری خود تاکید کرد که سامانه دفاع هوایی سوریه را تقویت می کند و سامانه دفاع هوایی اس ۳۰۰ را به این کشور تحویل می دهد. 

وزیر دفاع روسیه همچنین گفت که در سال ۲۰۱۳ میلادی ما آمادگی داشتیم که این سامانه را به سوریه منتقل کنیم و نیروهای متخصص سوریه نیز برای استفاده از این دستگاه تحت آموزش قرار گرفتند، اما اسرائیل از ما خواسته بود تا این اقدام را به حالت تعلیق درآوریم و ما نیز این کار را کردیم، اما حالا اوضاع تغییر کرده و این امر کاملا قانونی است. 

به غیر از سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰، مسکو اولین محموله جنگ الکترونیک &#۳۹;کراسنوخا ۴&#۳۹; را تحویل ارتش سوریه داد؛ این محموله جنگ الکترونیک از سال ۲۰۱۲ نهایی و سال ۲۰۱۳ در ارتش روسیه وارد خدمت شده است. 

کراسنوخا از اولین سامانه هایی بود که در فرودگاه حمیمیم در استان لاذقیه در شمال غرب سوریه مستقر شد و گفته می شود که برد اخلال آن در سامانه های ارتباطی و رادیویی حدود ۲۵۰ کیلومتر است، این سیستم می تواند تمام سامانه های ماهواره ای ناوبری و ارتباطی هواپیماهای نظامی که قصد حمله به سوریه را داشته باشند، کور کند. 

*** سران رژیم صهیونیستی دست به دامن آمریکا 

تقویت سامانه پدافند هوایی سوریه از سوی روسیه موجب شده تا مقامات رژیم صهیونیستی برای فرار از جنگال (جنگ الکترونیک) گسترده روسیه دست به دامان یانکی ها ‌شوند. 

این مساله آنقدر برای صهیونیست ها گران تمام شده که وبگاه دبکا فایل وابسته به محافل نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی از ناتوانی نیروی هوایی ارتش این رژیم برای مقابله با جنگال گسترده روسیه در مدیترانه خبر داد و اعلام کرد که تل آویو برای مقابله با سامانه پدافند هوایی جدید سوریه از آمریکا کمک می گیرد. 

دبکا فایل در این زمینه به نقل از کارشناسان خود نوشت: برای نخستین بار است که یک قدرت جهانی علیه تل آویو اعلام جنگ الکترونیک کرده و چنین رویدادی &#۳۹;بنیامین نتیانیاهو&#۳۹; نخست وزیر و &#۳۹;گادی آیزنکوت&#۳۹; رئیس ستاد کل نیروهای مسلح را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند. 

به نوشته دبکا فایل، جنگال اعلام شده از سوی وزیر دفاع روسیه با پوشش صدها کیلومتر از سوریه و شرق مدیترانه چالش جدی برای تل آویو می باشد، زیرا اسراییل فاقد تجربه عملی در این مقیاس از عرصه نبرد الکترونیک است. 

تقویت پدافند هوایی سوریه آنقدر برای صهیونیست ها سنگین بوده که رسانه های رژیم صهیونیستی با بازتاب گسترده این تصمیم روسیه، از آن به عنوان خیانت روسیه به اسرائیل یاد کرده اند. 

تارنمای شبکه خبری آروتز شوا در این زمینه در مطلبی با عنوان روسیه به اسرائیل خیانت کرد&#۳۹;، نوشت: تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ روسیه به سوریه و به کارگیری ابزارهای الکترومغناطیسی توسط روسیه در قسمت شرقی دریای مدیترانه به قصد مسدود سازی رادارها و سیگنال‌های ماهواره ‌ای جنگنده‌ها، به شدت مانع توانایی بازدارندگی اسرائیل از گسترش نظامی ایران در سوریه می شود. 

جنیفر دایر کارشناس تسلیحاتی در مصاحبه با این شبکه صهیونیستی گفت که با تحویل سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ به سوریه، اسرائیل توانایی خود را برای پیش دستی در شروع حمله در یک جنگ تمام عیار از دست می دهد و این سامانه ترافیک هوایی را به خطر می اندازد. 

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز طی مطلبی با عنوان با سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ روسیه در سوریه، اسرائیل برای حمله بعدی باید دقت بیشتری داشته باشد نوشت: سامانه موشکی جدید روسیه در سوریه یک مانع کامل برای حملات موشکی نیست، اما آزادی عمل جنگنده های اسرائیل را به شکل قابل ملاحظه ای کاهش می دهد&#۳۹;. 

اسراییل در ۱۸ سال گذشته ۵۴ تجاوز موشکی و هوایی به سوریه داشته و برخی از مناطق این کشور را مورد هدف قرار داده است .

روزنامه جروزالم پست نیز در این باره نوشت: سامانه پیشرفته اس ۳۰۰ یک رشد مهم در سامانه دفاع هوایی سوریه و تهدیدی برای جنگنده های اسرائیلی است، زیرا این سامانه قادر به رهگیری اهدافی مانند هواپیما و موشک های بالستیک با برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر است. 

کارشناسان مسایل سیاسی- نظامی منطقه معتقدند که تحویل سامانه های پدافند هوایی اس ۳۰۰ و جنگ الکترونیک به ارتش سوریه، قدرت دفاعی ارتش این کشور را در مواجهه با تجاوز رژیم صهیونیستی، آمریکا، فرانسه، انگلیس و هر کشوری که بخواهد به حریم سوریه تجاوز کند، تا حد بسیار زیادی افزایش خواهد داد. 

بنا به اعتقاد این کارشناسان، تحویل سامانه اس ۳۰۰ به سوریه موجب تغییر در موازنه قدرت در منطقه شده و به احتمال زیاد موجب فلج شدن بازوان رژیم اسرائیل و کشورهای غربی در حمله هوایی و موشکی به سوریه خواهد شد.

در همین حال سوریه با تحویل اولین محموله اس ۳۰۰ ها از روسیه اعلام کرد که رایزنی ها برای تحویل سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ نیز با روسیه در حال انجام است که در صورت تحویل آن می توان گفت تحولی اساسی در سیستم پدافندی این کشور به خاطر استفاده از چند سیستم پدافندی مانند اس ۲۰۰ ، اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ در کنار سامانه پدافندی برد کوتاه &#۳۹;پانتسیر&#۳۹; رخ داده و ادامه تجاوزهای صهیونیست ها به سوریه را با تهدیدهای جدی مواجه کند.