محمدحسین مقیمی در یازدهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهران با تاکید بر ضرورت اهمیت تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی با تاکید بر ضرورت جلوگیری از تغییر کاربری افزود: اداره راه و شهرسازی عنوان می‌کند که طرحی باید ارائه شود که زمین‌های کشاورزی و باغات تبدیل به ویلا نشوند و به جای آن زمین‌هایی که امکان کشاورزی در آن‌ها وجود ندارد، برای ساخت ویلا اختصاص پیدا کند.

وی افزود: به طور مثال از تهران که به سمت فیروزکوه می‌رویم به جای آنکه دو طرف جاده ویلاسازی شود، باید از حاشیه جاده دور شویم و مکانی را برای ساخت و ساز ویلا اختصاص دهیم. باید شهر ویلایی طراحی شود که هر کسی تمایل به ساخت ویلا دارد، در آن مکان این کار را انجام دهد. 

وی ادامه داد: باید زمین‌های مختص ویلاسازی مشخص باشد هرچند برای انجام این کار خیلی دیر شده است اما از همین حالا اگر این موارد رعایت شود، می‌توانیم از بین رفتن زمین‌های کشاورزی را متوقف کنیم. باید یک تا ۴ منطقه ویلایی مشخص شود و در مکانی که کشاورزی در آن امکان‌پذیر نیست مردم بتوانند در این محدوده‌ها به ساخت و ساز ویلا بپردازند.

استاندار تهران درخصوص تغییر کاربری‌های غیر قانونی زمین‌ها گفت: باید به این موارد با جدیت بیشتری رسیدگی کنیم تا اگر ۲۰ سال آینده به سوابق مدیران سابق اشاره شد، مردم بدانند افرادی وجود داشتند که به فکر آیندگان بودند. در گذشته زمین‌های بلااستفاده‌ای وجود داشت که برخی مسئولان اولویت ساخت ویلا را به آن مکان‌ها اختصاص داده‌اند. به طور مثال در مناطقی که توسعه وجود ندارد، باید در آن مکان‌ها اجازه ساخت و ساز دهیم.

وی ادامه داد: قطعا طرح کاداستر می‌تواند مزیت‌های بسیاری برای استان تهران داشته باشد. با اجرای این طرح ما بر اساس زمان، دو سال عقب هستیم و مهم‌ترین اشکال در استان تهران این است که به زمان بی‌توجهی می‌شود. به عبارتی مسئولان به دلیل بزرگی تهران، مسائل قابل پیگیری خود را گم می‌کنند.

مقیمی تاکید کرد: با توجه به عقب ماندگی دو ساله از این قانون اگر حقی از مردم ضایع شود به لحاظ شرعی اشکال دارد و این موضوع بر عهده ما مسئولان است که حتما نسبت به حقوق مردم با توجه بیشتری برخورد کنیم. وقتی اسناد و املاک دیرتر ارائه شوند مالکان نمی‌توانند از تسهیلات و سند خود استفاده کنند لذا حقوق بسیاری از بین خواهد رفت. بهتر است اسناد اراضی هر آنچه مربوط به استان تهران است را توسط رابطی در اختیار قرار دهیم. همه دستگاه‌های اجرایی دارای زمین هستند لذا باید کمک کنند تا این طرح به درستی اجرا شود.

وی ادامه داد: نامه‌ای به شهرداری تهران و شهرداری‌های استان باید ارسال شود و در آن تاکید شود تا سند کاداستر دریافت کنند. همچنین در مورد طرح مقرر شد هیاتی بازنگری آن را انجام دهد و یک نفر قاضی مشکلات حقوقی طرح را سروسامان دهد.

به گزارش ایسنا، طرح کاداستر یکی از وظایف قانونی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است که در آن اشراف کامل بر حدود واقعی املاک، مستحدثات و اراضی در کشور مشخص می‌شود تا بتواند پایه و اساس اصلی و استقرار مالکیت مشروع صاحبان املاک را فراهم و میزان اراضی دایر، بایر و شهری و موقوفات را در آن تعیین می‌کنند. ایجاد نظامی دقیق، ساده، روان و قابل تغییر با زمان حاکم بر امور املاک و مستحدثات کشور در تعیین محدوده‌های قانونی مالکیت از اهداف این طرح به شمار می‌رود.