رسانه‌های منطقه‌ای از بررسی روند تحریم‌های آمریکا درباره تکمیل پروژه بندر چابهار در ایران خبر دادند.

  «آلیس ولز» قائم مقام معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، در گفت‌وگو با شبکه خبری هندی «ان. دی. تی. وی» گفت: «درباره موضوع چابهار، درحال بررسی روند اعمال تحریم‌ها هستیم.»

ولز افزود: «روند (بازنگری) در حال انجام است و ما نگرانی و علاقه هند را در زمینه افزایشصادرات به افغانستان و افزایش صادرات افغانستان به هند بسیار جدی می‌گیریم.»

این مقام آمریکایی ادامه داد: «درحالی که به تقویت برجام یا تحریم‌ها نظر داریم، بر این باورم که با دقت در حال بررسی‌ تاثیری که این مسئله می‌تواند به عنوان مثال بر افغانستان داشته باشد، هستیم.»

این در حالی است که  وزارت حمل و نقل افغانستان اعلام کرده که سرمایه گذاری در این  بندر از سوی ایران، افغانستان و هند به سرعت در حال پیشرفت است.

 «حکمت الله قوانچ» سخنگوی این وزارتخانه  نیز در این زمینه به خبرنگاران گفت: «اجرای توافقنامه بندر چابهار تکمیل شده و ما آمادگی ارائه امکانات لازم برای تجار افغانستانی برای فعالیت در این بندر را داریم.»

این در حالی است که تاکنون آمریکا در تلاش برای سنگ اندازی در تکمیل پروژه توسعه بندر چابهار  بوده و همواره این پروژه را اقدامی از سوی تهران برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی ارزیابی کرده است.

در صورت عملی شدن پروژه چابهار ، این مکان مسیر  حمل و نقل کالا بین جنوب و شرق  و جنوب و شمال خواهد بود و با اتمام راه آهن چابهار ، زاهدان و سپس زاهدان ، سرخس، این بندر می‌تواند از دریای عمان ، خزر و خاک ایران به نقطه اتصال کشورهای حوزه اقیانوس هند، جنوب خلیج فارس و جنوب آسیا با افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی، قفقاز، روسیه و شرق اروپا تبدیل شود.