محمدباقر قالیباف در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین با گرامی داشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا گفت: دفاع مقدس در تاریخ ایران نقطه عطفی بوده و هست و از همه ابعاد از فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و... می‌توان از دفاع مقدس بهره برد و این دوران کارنامه درخشان این ملت و نظام ولایی و حضرت امام است.

وی تصریح کرد: خودم به عنوان یک از آحاد این ملت و به عنوان یک شهروند که در دفاع مقدس حضور داشتم وقتی به دفاع مقدس نگاه می‌کنم فکر می‌کنم همه مشکلاتی که ما امروز می‌بینیم در زمان جنگ هم وجود داشت. الان جنگ رسانه‌ای جدی وجود دارد که آن موقع هم وجود داشت و به نسبت شاید کمتر از امروز هم نبود و تجربه امروز را نداشتیم و تخریب‌ها هم بود.

قالیباف تاکید کرد:‌ما امروز فکر می‌کنیم فضایمان سخت و ملتهب است اما در زمان جنگ هم چنین بود و ترور و انفجار بود و مشکلات آن روز هم مشکلات کمی نبود. ما توانمان هیچ‌گاه یک پنجم دشمن هم نبود اما آفند می‌کردیم. دشمن شب حمله چند برابر ما توپخانه داشت و محدودیت نداشت اما ما برای مهماتمان برنامه‌ریزی می‌کردیم، حداکثر آتش موثر ما شش کیلومتر پشت مرز بود.

وی گفت: در آن زمان هم عده‌ای می‌گفتند بجنگیم و عده‌ای می‌گفتند آتش‌بس را قبول کنیم. ما به همه آرمان‌هایمان در دفاع مقدس رسیدیم. در دهه هفتاد بحث در دانشگاه‌ها بود که جنگ بعد از فتح خرمشهر کار بیهوده‌ای بود اما امروز می‌دانند که حرفشان بدون استدلال بوده است.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به پذیرفتن قطعنامه در پایان جنگ گفت: دوباره آنان به ما حمله کردند اما امروز ببینید در بعد امنیتی چه شرایطی داریم ما چه موقع فکر می‌کردیم که در منطقه تاثیر‌گذار باشیم.

وی با اشاره به این گفته امام که راه قدس از کربلا می‌گذرد، گفت خیلی‌ها در خفا به این هدف انتقاد هم می‌کردند اما ما به همه اهدافمان رسیدیم. ما از شبه قاره هند تا جولان یکپارچه همه به هم وصل هستیم، پس راه قدس از کربلا می‌گذرد. سنت‌های الهی پابرجا است. اگر در راه مستقیم حرکت کنیم، سختی‌ها در راه ما است و این التهاب درون جنگ هم بود اما سه عنصر در جنگ خیلی مهم بود و اگر به منابعمان نگاه کنیم این سه عنصر خیلی مهم بود که امروز این سه به کمک ما نیامد.

قالیباف یادآور شد: اول اینکه جنگ مردمی بود. راننده کامیو‌ن‌هایی که امروز اعتصاب می‌کنند کسانی هستند که در زمان جنگ با همین ماشینشان به جنگ دشمن می‌آمدند. دانشجو، کارگر پیر و جوان همه بودند. ما عزیزی داشتیم که از آمریکا از مقطع فوق لیسانس آمده بود، آمریکا را رها کرده بود و به جنگ آمده بود و کسانی را داشتیم که از روستا آمده بودند به جنگ. اما همه با دل می‌جنگیدند آن زمان مبانی مردم بودند.

وی ادامه داد: جمع آدم هایی که به جبهه رفته بودند حدود سه میلیون نفر بود اما همه مردم حس می‌کردند که در جنگ هستند و فضای حاکم بر کشور این بود. رزمنده‌ها در جبهه می‌دانستند که چهل میلیون نفر پشتشان هستند و این تاثیر مردم است. اگر ما می‌خواستیم با سپاه تنها بجنگیم آیا می‌توانستیم؟ نه. مردم آمدند.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: ما به جوانان فرصت دادیم شصت درصد شهدای ما زیر بیست و پنج سال هستند و سن هیات دولت را در آن زمان ببینید. جوانان ایستادند و جوانی هم شرایط خاص خودش را داشت.

وی یادآور شد: ما فکر می‌کنیم زمانی مسئولیم که پست داشته باشیم اما آیا ما در دفاع مقدس اینچنین فکر می‌کردیم؟ ما شاید اختیاری در دستمان باشد که جایی را سامان دهیم. من وقتی از نواصولگرایی حرف می‌زنم منظورم همین چیزهاست که شایسته سالاری را مطرح کنیم.

قالیباف عنوان کرد:‌ ما در نواصولگرایی می‌گوییم مردم و جوانان و شایسته سالاری. وقتی ما در سپهر سیاست وقتی در کشور نگاه می‌کنیم یک حرکت مفقوده بزرگ وجود دارد که آن کارآمدی است. نواصولگرایی یعنی به ارزش‌های انقلاب برگردیم. ما می گوییم نواصولگرایی، جایی هم برای عرضه هم بگذاریم. همه آسیب‌های ما در چهلمین سال به کارکردها برمی‌گردد. ما آرمان‌هایمان را با افتخار سر دست می‌گیریم ولی در حوزه کارکردها جز در حوزه امنیت قابل قبول نیستیم چون در جمهوری اسلامی در سیاست کارآمدی وجود ندارد.

وی با اشاره به ۵۲ هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری گفت: دروغ بزرگتر از این؟ می‌گویند بیش از دویست و هشتاد و پنج میلیارد در‌آمد شهرداری بوده اما شما خودت رییس سازمان برنامه بودجه بودی اگر می‌خواهید دروغ بگویید طوری دروغ بگویید که باورپذیر باشد.

قالیباف یادآور شد: ببینید فضا چطور مسموم می‌شود. شهرداری گزارش داده است. من درباره املاک نجومی به دادستان نامه نوشتم و شما آبروی همه را بردید. حال شما که این حرف‌ها را زدید یک کاری هم انجام دهید. آن زمانی که ما بودیم می‌گفتیم دو تحریم داریم یکی تحریم جهانی و دیگری تحریم دولتی.

وی افزود: ما بر اساس تفریغ بودجه شانزده هزار میلیارد بدهی و چهارده میلیارد طلب از دولت داشتیم. ذات انقلاب ما اسلامی و فرهنگ ما قرآنی است ما با هر ظلمی باید مبارزه کنیم و در برابر هر زورگویی باید بایستیم اینکه امام می‌گوید جنگ ما جنگ فقر و غنا است این‌ها فرهنگ انقلاب اسلامی است. پس ما باید با استکبار مبارزه کنیم. امروز دشمن با جنگ روانی و اقتصادی به جنگ انقلاب و آرمان‌ها آمده و از نقطه ضعف ناکارآمدی به طور جدی وارد شده است. در اقتصاد تامین مالی و بحث ساختار و مدیریت اهمیت دارد .

شهردار پیشین تهران خاطرنشان کرد: در همه دنیا اینطور است که بانک‌ها به عنوان نهاد مالی عمدتا به سمت کارهای کوچک و گردش مالی و پول‌های کوتاه‌مدت و بنگاه‌های متوسط می‌روند. ما در کشور امروز سرمایه‌گذار خارجی نداریم و بازار سرمایه ما هم که تکلیفش روشن است پس امروز بانک‌های ما هشتاد درصد جور ما را می‌کشد. در متغیرهای کلان مالی یکی پایه پولی یکی نقدینگی و یکی تورم را داریم که مهم است. ما وقتی این‌ها را کنار هم می‌گذاریم در این شرایط می‌بینیم سیستم بانک ما می‌شود معضل نقدینگی که وجود دارد.

وی با بیان اینکه رشد نقدینگی ما در ۵۰ سال گذشته دو رقمی بوده است، گفت: این رقم بین هفده تا سی و چهار درصد است که سی و چهار درصد امروز در این دولت رکورد زده است. این سرگروه‌هایی که در بانک‌های ما است شخصی هستند یا بخش خصوصی هستند یا خصولتی هستند و نهادهای عمومی غیردولتی و دولتی را هم داریم. ما امروز چهارصد میلیون حساب سرگروه با هشتاد میلیون جمعیت داریم. بعد نگوییم که کشور راه اقتصادی ندارد و باید با سیاست حلش کنیم. دنیا تجربه های موفقی دارد مگر وضع ما بدتر از کره در دهه پنجاه میلادی است؟

قالیباف یادآور شد: ما در سال بیش از سیصد هزار میلیارد تومان سود پول می‌دهیم که از مالیات معاف است حال شما ببینید این میزان چطور تقسیم می‌شود. به اعدادی می‌رسید که می ‌ینید من بیخود نگفتم چهار درصدی‌ها چقدر ضرر به اقتصاد می‌زنند. بیش از شصت درصد این سود متعلق به کمتر از چهار درصد آنان می‌شود.