رویترز نوشت، با اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا در ۴ نوا مبر که احتمالاصادرات نفت ایران را کاهش می دهد و کم شدن عرضه در بازار حتی با وجود افزایش تولید دیگر تولیدکنندگان، قیمت نفت در آخرین روز کاری بازارهای جهانی بیش از یک درصد افزایش یافت و هر بشکه نفت برنت به بالاترین قیمت در ۴ سال گذشته رسید.

هر بشکه نفت برنت با یک ۱.۳۵ افزایش ۸۲.۷۳ دلار فروخته شد. قیمت نفت برنت تا ۸۲.۸۷ دلار در هر بشکه بالا رفته بود که بالاترین قیمت از ۱۰ نوامبر ۲۰۱۴ به شمار می‌رود.

نفت برنت در سه ماهه سوم امسال حدود ۴ درصد افزایش ارزش داشته است.

هر بشکه نفت خام آمریکا نیز با نیز با ۱.۱۳ دلار افزایش ۷۳.۲۵ دلار فروخته شد. بالاترین قیمت این نوه نفت ۷۳.۷۳ دلار بود که بالاترین رقم از ۱۱ جولای به حساب می‌آیند. نفت خام آمریکا در ماه سپتامبر ۵ درصد افزایش ارزش داشته اما حدود یک درصد در سه ماه سوم کاهش یافته است.

تحریم‌های آمریکا علیه بخش نفتی ایران از ۴ نوامبر ازسر گرفته می‌شود.

آبهیشک کومار، تحلیلگر ارشد انرژی در اینترفاکس در لندن گفت: «احتمال بروز شوک در بازار به علت کاهش تولید نفت در ایران و ونزوئلا قیمت نفت را افزایشی کرده است. ازسرگیری تحریم های ایران در ماه نوامبرقیمت‌ها و احساس حاکم بر بازار را بیشتر تقویت خواهد کرد.»

بانک ای‌ان‌زد نیز در یادداشتی نوشت تامین‌کنندگان بزرگ نفت نیز بعید است کمبود نفت ناشی از تحریم که ۱.۵ میلیون بشکه در روز برآورد شده است را جبران کنند.

ایران در ماه می ۲۰۱۸ روزانه ۲.۷۱ میلیون بشکه نفت صادر کرده است که حدودا ۳ درصد مصرف روزانه نفت خام در جهان است.