در بخشی از قطعنامه پایانی هفدهمین کنگره حزب مردم سالاری آمده است: در این نامه پیشنهادهای ۱۰گانه‌ای در خصوص ضرورت اصلاح در برخی رویکردهای داخلی و خارجی تقدیم می شود.

حزب مردم‌سالاری در این قطعنامه یادآور شد: این تشکل براین باور است که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران باید طرحی نو درانداخت، طرحی که علاوه بر افزایش اعتماد عمومی، وحدت ملی و امید همگانی، موجبات افزایش کارآمدی و اقتدار کشور را فراهم سازد.

در این قطعنامه تاکید شده است: جمهوری اول به مدت یک دهه از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۸ (سال بازنگری قانون اساسی) طول کشید و جمهوری دوم نیز به مدت سه دهه از سال ۱۳۶۸ تا هم اکنون تداوم داشته است و لذا در سال ۱۳۹۸ می‌توان تدابیری اندیشید که جمهوری سوم در تداوم دو جمهوری قبل سامان پذیرد. 

حزب مردم سالاری در این قطعنامه با انتقاد از عملکرد دولت در بخش های مختلف تاکید کرد: بی‌شک امید و اعتماد در جامعه طی یک سال اخیر نزول کرده است. بر کسی پوشیده نیست که کاهش اعتماد عمومی چه تاثیرات ناگواری در کاهش همبستگی ملی و رشد و توسعه کشور خواهد داشت.

این تشکل سیاسی تصریح کرد: در زمانی که امید مردم کاهش یافته لازم است گام های اساسی برای بازگرداندن امید و اعتماد برداشت که این امر نیازمند تدبیر عملی حکومت است. 

در ادامه این قطعنامه آمده است: اعتراضاتی که نطفه آن توسط جریان ضد دولت در مشهد شکل گرفت اما عملکرد منفعل موجب شد پیامدهای آن گریبانگیر دولت شود. 

حزب مردم سالاری در این قطعنامه برجام را سند حقانیت ایران در مقابل آمریکا دانست و تاکید کرد: 

هنوز هم برجام به عنوان یک سند متقن و خدشه ناپذیر که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده و کلیه امضاکنندگان آن به جز آمریکا همچنان از آن حمایت می‌کنند، به عنوان سند حقانیت جمهوری اسلامی ایران در مقابل آمریکا و اثبات غیرقابل تضمین بودن وعده‌های دولت این کشور در جهان شناخته می‌شود.

در این قطعنامه تصریح شده است: لذا همچنان لازم است به تلاش برای حفظ برجام و اتخاذ تصمیمات واحد در مقابل خروج آمریکا از توافق هستهای، پایبندی ایران را نسبت به این سند جامع اثبات کرد. ضمن اینکه واردآوردن فشار به اتحادیه اروپا برای عمل به وعده‌های خود به منظور رفع اثر تحرکات آمریکا بر ضد برجام به منظور حفظ عملیاتی برجام ضروری است تا ایران بتواند از منافع برجام بهره‌مند شود.

این تشکل سیاسی، تقویت دیپلماسی کشور در حوزه تعامل با کشورهای همسایه و همچنین بهره‌گیری از فرصت اختلافات برخی کشورها در جهت تامین منافع ملی بویژه در ارتباط با کشورهای عربی در مقابل عربستان سعودی و امارات متحده عربی که در جبهه ای مشترک با رژیم صهیونیستی و آمریکای ترامپ در مقابل ایران قرار گرفته‌اند، ضروری دانست.

در ادامه این قطعنامه حزب مردم سالاری با تاکید بر تعامل با کشورهای همسایه و همچنین بهره‌گیری از فرصت اختلافات برخی کشورها در جهت تامین منافع ملی از دولتمردان خواست با عنایت به شایعاتی که درباره سهم ایران در دریای خزر در فضای مجازی ایجاد شد، ضمن حضور فعال تر در عرصه رسانه‌ای، نسبت به حاکمیت ملی ایران بر آبهای سرزمینی و تلاش برای حفظ سهم ایران در این دریا توجهی بیش از پیش مبذول دارند.

این تشکل سیاسی در قطعنامه خود خاطرنشان کرد: عدم برخورد جدی با مفاسد اقتصادی باوجود وعده‌های فراوان، نکته ای نیست که بتوان با بی تفاوتی از کنار آن عبور کرد. پرسش جدی این است که چرا به جز یک موسسه مالی غیرمجاز با مدیران سایر موسسات مالی اعتباری برخوردی صورت نگرفت تا هزینه‌های آن از جیب عموم مردم داده نشود؟ هرچند مجازاتی که برای مدیر همان موسسه مالی هم در نظر گرفته شد، از منظر اغلب حقوقدانان تناسبی با جرم نداشت.

حزب مردم سالاری بی توجهی دولت و سایر نهادهای مسئول به حوزه رسانه را موجب گسترش فعالیت‌های شبکه‌های تلویزیونی فارسی زبان خارج از کشور و همچنین کانال‌های تلگرامی معاند دانست و افزود: فیلتر برخی شبکه‌های اجتماعی همچون توئیتر که اغلب مسئولان از آن استفاده می‌کنند اما دسترسی به آن برای عموم مردم امکان پذیر نیست، فراهم نبودن امکان راه‌اندازی رسانه‌های فراگیر و رادیو تلویزیون خصوصی خارج از انحصار صداوسیما و عملکرد ضعیف رسانه به اصطلاح ملی در جذب حداکثری مخاطبان، فضای شایعه پراکنی و نشر اخبار کذب و نادرست را تقویت کرده است.

در بخش دیگری از این قطعنامه تاکید شده است: بی‌توجهی به عدالت آموزشی و فرهنگ سازی در آموزش و پرورش موجب بروز نگرانی‌های جدی در امر آموزش کودکان و آینده سازان کشور شده و قشر نوجوان و جوان نیز بیش از سال قبل در اندیشه مهاجرت و خروج از کشور است. به این موضوع باید آمار خروج نگران کننده نخبگان از کشور را نیز بیفزاییم. 

خزب مردم سالاری در این قطعنامه یادآور شد: جوانان که به دلیل موانع متعدد فرهنگی، اجتماعی و بویژه اقتصادی به سهولت امکان ازدواج و تشکیل خانواده را نمی‌یابند و همین امر به عاملی برای تسریع در ناامیدی جوان تبدیل می‌شود و اینجاست که نقش مقامات مسئول و بویژه نهادهای عریض و طویل فرهنگی برای کاهش ناامیدی و ترسیم آینده ای روشن اما واقعی برای جوانان، بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، هفدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری روز پنج شنبه ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۷ با شعار «تدبیر عملی حکومت؛ لازمه بازگشت امید به ملت» با حضور شخصیت‌های سیاسی و همچنین اعضای شورای مرکزی، دفتر سیاسی، شاخه‌ها و شعب استانی و منتخبین حزب از سراسر کشور برگزار شد.

پس از مراسم افتتاحیه، اعضای شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری با برگزاری انتخابات، برای یک دوره دو ساله دیگر انتخاب شدند. 

همچنین مصطفی کواکبیان پس از رای‌گیری از اعضای کنگره با اکثریت مطلق آرا بار دیگر به عنوان دبیرکل حزب انتخاب شد.