آر تی گزارش داد، سازمان تجارت جهانی اعلام کرد توسعه تجارت ادامه پیدا می‌کند اما با روند آهسته تری از آنچه که پیش از این پیش‌بینی شده بود.

طبق پیش‌بینی سازمان تجارت جهانی، تجارت جهانی کالاها امسال ۳.۹ درصد و سال آینده ۳.۷ درصد رشد خواهد کرد که کمتر از نرخ به ترتیب ۴.۴ درصد و ۴ درصد است که این نهاد جهانی در آوریل برآورد کرده بود.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد برخی از ریسکهای نزولی که در آوریل هشدار داده بود، اکنون تحقق پیدا کرده است. در آن زمان روبرتو آزودو، مدیرکل سازمان تجارت جهانی هشدار داده بود که احیای تجارت جهانی پس از یک دهه ممکن است با محدودیتهای تجاری که از سوی اقتصاهای بزرگ برقرار شده است، تضعیف شود.

در این بیانیه آمده است: تاثیر اقتصادی مستقیم این تدابیر تاکنون ملایم بوده اما ابهاماتی که آنها به وجود آورده‌اند، ممکن است تاثیر منفی خود را بواسطه سرمایه‌گذاری کمتر گذاشته باشد. اگرچه رشد تجارت قوی مانده اما این بازنگری نزولی منعکس کننده تنشهای فزاینده میان شرکای تجاری است. بیش از همیشه لازم است دولت‌ها اختلافاتشان را حل کرده و خودداری نشان دهند. سازمان تجارت جهانی به حمایت از این تلاش‌ها ادامه می‌دهد و اطمینان کسب می‌کند که تجارت همچنان عامل بهبود استانداردهای زندگی، رشد و اشتغالزایی در سراسر جهان باشد.

از زمان پیش‌بینی قبلی سازمان تجارت جهانی، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، با وضع تعرفه روی واردات میلیاردها دلار کالا از چین، یک جنگ تجاری به راه انداخته است. اقدامات آمریکا با واکنش تلافی‌جویانه چین روبرو شده که به وضع تعرفه روی واردات میلیاردها دلار کالای آمریکایی اقدام کرده است.