اسوشیتدپرس گزارش داد، ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی تاکید کرد: من به عدم مداخله در امور داخلی کشورها معتقدم اما آیا جهان این قتل‌عام‌ها را می‌نگرد و کاری انجام نمی‌دهد؟ کشورها مستقل هستند اما آیا این بدین معنی است که آنها حق دارند مردمانشان را قتل‌عام کنند چون مستقل هستند؟

ماهاتیر محمد جمعه در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت، اقدامات دولت میانمار که آنگ سان سوچی آنها را تکذیب می‌کند، منجر به کشته شدن انسان‌ها، ویرانی خانه‌ها و آوارگی مردم آن شده است.

او تاکید کرد: در میانمار، مسلمانان در ایالت راخین به قتل می‌رسند، خانه‌هایشان به آتش کشیده می‌شود و یک میلیون تن مجبور به فرار می‌شوند و در آب‌های آزاد غرق می‌شوند، تا بیایند در کمپ‌های موقت بدون آب و غذا، بدون کمترین اصول بهداشتی زندگی کنند. با این حال مقام‌های میانمار شامل یک برنده نوبل صلح این وقایع را تکذیب می‌کند.

ماهاتیر محمد همچنین از استانداردهای دوگانه کشورهای غنی و قدرتمند که درباره اهمیت تجارت آزاد سخن می‌گویند اما همزمان از شرایط تجارت در کشورهای فقیر و بدون استقلال کامل سوء استفاده می‌کنند، انتقاد کرد.

او افزود: تجارت آزاد برای کشورهای کوچک به معنای از دست رفتن صنایع نوپای آنهاست. آنها باید محدودیت‌های تعرفه را کنار بگذارند و کشورشان را به روی تهاجم کالاهای کشورهای غنی و قدرتمند باز کنند.

او تاکید کرد: در حالی که جهانی‌سازی برایمان مقادیری منفعت به همراه داشته است، اثبات شده است که تاثیرات آن برای استقلال کشورهای کوچک خطرناک است. ما حتی نمی‌توانیم حرف بزنیم و در جایی سخنی بگوییم، بدون آنکه ضبط نشود و علیه خودمان به کار نرود. اطلاعات علیه همگان جمع‌آوری می‌شود و کشورهای قدرتمند از آنها استفاده می‌کنند.