«عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان بامداد شنبه (به وقت تهران) بار دیگر ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت ریاض از راهبرد آمریکا برای مقابله با ایران حمایت می‌کند.

الجبیر که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کرد، گفت: «ایران به فعالیت‌های تروریستی و رفتار سیتزه‌جویانه‌اش ادامه می‌دهد. پادشاهی عربستان سعودی مراتب حمایت خود را از راهبرد جدید ایالات متحده در برخورد با ایران، از جمله مقابله جدی با برنامه‌های هسته‌ای و موشکی و حمایت این کشور از تروریسم، اعلام می‌کند.»

وی با متهم کردن ایران به آموزش و تجهیز «شبه نظامیان تروریست»، افزود: «عربستان سعودی معتقد است که برای رسیدن به صلح و ثبات در منطقه، نیاز به مهار ایران و سیاست‌های مخرب این کشور است... چنین رفتار ستیزه‌جویانه‌ای نقض تمام قواعد بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است و ایران باید در نظام حقوقی بین‌المللی درباره آن‌ها پاسخگو باشد.»

وزیر خارجه عربستان که کشورش چهار سال است بی‌وقفه مناطق مختلف یمن را بمباران می‌کند و در این مدت به نوشته روزنامه «واشنگتن‌پست» بیش از ۵۰۰۰۰ نفر را کشته، گفت سیاست خارجی عربستان سعودی بر اصل «حل و فصل مسالمت‌آمیز» مناقشات مبتنی است.

وی با اشاره به بحران یمن، بار دیگر ایران را به حمایت تسلیحاتی و موشکی از انقلابیون در این کشور متهم کرد و گفت: «حوثی‌ها به ایران وابسته هستند و همچنان موشک‌هایی را که در ایران ساخته شده‌اند، به سمت شهرهای عربستان شلیک می‌کنند. آن‌ها تاکنون ۱۹۹ موشک به سمت شهرهای ما شلیک کرده‌اند.»

او با بیان اینکه انقلابیون یمن «ثبات» و «امنیت تردد» در «باب المندب» و دریای سرخ را تهدید می‌کنند، گفت عربستان بر حل و فصل سیاسی این بحران با محوریت سه موضوع تأکید دارد: «ابتکار خلیج [فارس]، نتایج گفت‌وگوهای یمنی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل.»

این در حالی است که ماه گذشته در جریان مذاکراتی که قرار بود میان نمایندگان انصارالله و دولت مستعفی یمن با میانجیگری سازمان ملل برگزار شود، ریاض از خروج نمایندگان انقلابیون از یمن جلوگیری کرد و مانع برگزاری نشست شد.