«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر گفت که دوحه نیز به کشورهای تحریم‌کننده این کشور نیز نیازی ندارد.

وزیر خارجه قطر شامگاه جمعه طی کنفرانس خبری با اصحاب رسانه در حاشیه هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در واکنش به اظهارات اخیر همتای سعودی خود گفت: «اگر سطحی‌ نگاه کنیم، ما هم به کشورهای محاصره قطر نیازی نداریم».

بن عبدالرحمن این سخنان را در واکنش به اظهارات دیروز «عادل الجبیر» طی نشستی در نیویورک گفت که وی در پاسخ به سؤالی در مورد اختلافات بین ریاض و دوحه گفته بود که «بحث اختلاف نیست؛ ما اصلا نیازی به روابط با قطر نداریم».

وزیر خارجه قطر در ابتدای این نشست خبری از «مایک پامپئو»، همتای آمریکایی خود بابت دور هم جمع کردن مقامات شورای همکاری خلیج فارس از ابتدای بحران قطر تشکر کرد.

چهار کشور عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین از آذر ماه سال گذشته دوحه را به حمایت مالی از تروریسم متهم کرده و همه روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و حتی تحریم‌های علیه این کشور وضع کردند.

محمد بن عبدالرحمن در چرایی آغاز این بحران به خبرنگاران گفت که بحران قطر با چهار کشور مذکور به «دلایل واهی» ایجاد شد و شورای همکاری خلیج فارس را فشل کرد.

او در مورد نشست امروز که به درخواست وزیر خارجه آمریکا برگزار شد، گفت که اولویت در این نشست مربوط به بررسی چالش‌ها بین کشورهای «ائتلاف راهبردی» بود که پامپئو پیشتر از تشکیل آن خبر داده بود.

وزیر خارجه قطر با بیان اینکه بحران قطر «آزمون واقعی» برای ائتلاف مذکور است، پیش‌بینی کرد که چهار کشور محاصره کننده قطر از «اقدامات غیر قانونی» خود عقب‌نشینی کنند.

بن عبدالرحمن آل ثانی در مورد بحران یمن نیز گفت که هر گونه راه حلی برای ان بحران باید بر اساس گفت‌وگو «یمنی-یمنی» باشد.