رویترز گزارش داد، هفته گذشته مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی به پیونگ یانگ سفر کرد تا برای سومین بار با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کند.

بر اساس این گزارش، دیدار اخیر رهبران کره جنوبی و کره شمالی یک آزمون مهم برای دومین نشست رهبران آمریکا و کره شمالی به شمار می رود. رهبر کره شمالی پیشنهاد برگزاری دیدار مجددی را با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مطرح کرده است.

"ویکتور چا" دیپلمات سابق آمریکایی که بیش از ده سال با کره شمالی در حال مذاکره بوده است، در این باره تاکید کرد: کره شمالی هر چیزی را که می خواسته در شرایط کنونی به دست آورده است.

رویترز نوشت: این شامل آزمایش موفقیت آمیز موشک های بالستیک قاره پیما طی سال گذشته ، شرکت در بازی های المپیک زمستانی، آشتی و بهبود روابط دیپلماتیک با پکن، و دیدار تاریخی کیم جونگ اون با مون جائه این در آوریل در روستای پانمون جون بوده است. ولی شاید بزرگترین دستاورد رهبر کره شمالی، دیدار تاریخی و بی سابقه در ماه ژوئن با ترامپ در سنگاپور بوده است، جایی که او توانست جایگاهش را به عنوان یک دیکتاتور جهانی، عادی جلوه دهد.

این گزارش افزود: از آن زمان به بعد، کاهش تحریم های چین موجب بهبود شرایط اقتصادی کره شمالی شد و مبادلات تجاری چین و کره شمالی با رونق فزاینده ای همراه گشت، بدون آنکه پیونگ یانگ تسلیحات هسته ای خود را تسلیم کند. بر عکس به نظر می رسد کره شمالی فعالیت های هسته ای خود را تقویت کرده است، میزان غنی سازی اورانیوم و سوخت برای کارخانه های هسته ای افزایش یافته است و کره شمالی تاسیسات جدیدی را برای مخفی کردن زرادخانه تسلیحات هسته ای ایجاد کرده است تا تلاش های بازرسان خارجی را منحرف کند.

گزارش فوق ادامه داد: ولی دستاورد آمریکا از راهبرد "فشار حداکثری" و نشست سنگاپور چه بوده است، آن هم پس از آنکه ترامپ اعلام کرد کره شمالی دیگر یک تهدید هسته ای به شمار نمی رود؟ به نظر می رسد ترامپ کاهش تحریم های چین را در نخستین کنفرانس خبری خود پس از نشست ژوئن در سنگاپور قبول کرده است. گرچه ترامپ سعی کرد تا تصویر امیدوار کننده و خوبی از گفتگوهایش با رهبر کره شمالی ارائه دهد ولی به این مساله نیز اذعان کرد که چین در ماه های اخیر در اعمال تحریم ها علیه کره شمالی، کوتاهی کرده است. این در شرایطی است که سایر کشورها از جمله روسیه نیز تحریم های کره شمالی را دور می زنند.

رویترز نوشت: نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل اخیرا از مسکو به خاطر نقض تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی انتقاد کرده است. اگر نقض تحریم ها و ادامه حمایت از رژیم کره شمالی عامل اصلی عصبانیت نیکی هیلی بوده است، پس چین و نه روسیه باید هدف اولیه و اصلی آمریکا باشد. این نوع برخورد آمریکا نشان می دهد که واشنگتن در قبال مساله کره شمالی پیشرفت چندانی نداشته است و سئول باید هدایت تلاش های مربوط به حل و فصل مساله هسته ای و موشکی کره شمالی را بر عهده بگیرد. مون جائه این سعی کرده است تا نقش میانجیگر را بین واشنگتن و پیونگ یانگ ایفا کند ولی عملا این تلاش ها تاکنون نتیجه روشنی نداشته است.

گزارش فوق افزود: شاید تلاش سئول برای دستیابی به پیمان صلح با پیونگ یانگ بیش از حد ایده آل گرایانه باشد ولی نشست پیونگ یانگ در اوایل ماه جاری دستاوردهای مهم و روشنی به سوی بهبود روابط دو کره داشته است: ارتباطات منظم بین ارتش های دو کشور و همکاری برای جلوگیری از درگیری در دریای غربی ، ایجاد مناطق جدید حائل در زمین و دریا، توقف مانورهای نظامی در منطقه غیر نظامی و آغاز عملیات مشترک برای شناسایی محل اجساد باقی مانده از قربانیان جنگ کره. این اقدامات با هدف افزایش امنیت کره جنوبی و کاهش وابستگی سئول به واشنگتن بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است: علی رغم پافشاری دولت ترامپ بر اینکه جامعه بین المللی به تحریم های کره شمالی احترام می گذارد، ولی کره جنوبی به دنبال تعاملات اقتصادی با همسایه شمالی است. شرکت های کره جنوبی تلاش زیادی را برای ورود به بازار کره شمالی آغاز کرده اند از جمله در بخش های ساختمان سازی، صنعت و توسعه زیر ساختها.

رویترز ادامه داد: روابط گرمتر بین دو کره سایر کشورهای آسیایی را نیز تشویق کرده است تا از سیاست جدید رئیس جمهور کره جنوبی استقبال کرده و به دنبال همکاری اقتصادی و سیاسی با کره شمالی باشند.

در پایان این گزارش آمده است: این در شرایطی است که سفر ماه اوت مایک پامپئو به جنوب شرق آسیا نتوانست موجب جلب حمایت بیشتر کشورهای منطقه از تحریم ها علیه کره شمالی شود. ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در ماه ژوئن تاکید کرد که دولتش به زودی روابط کامل دیپلماتیک با کره شمالی را از سر خواهد گرفت. شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و وفادارترین دوست ترامپ در شرق آسیا نیز به دنبال آغاز دیپلماسی در قبال پیونگ یانگ از طریق مذاکره و گفتگوی مستقیم با رهبر کره شمالی است.