پایگاه اینترنتی دیفنس وان در گزارشی که روز پنجشنبه در رسانه های عراق بازتاب یافت به نقل از این مسوول آمریکایی آورده است که این امر همچنین در صورتی که گروه های سیاسی عراق، وزارتخانه های مهم را به دست اشخاص مورد تایید ایران بدهند، اتفاق خواهد افتاد.

در این گزارش به نوع و ماهیت این کمک ها اشاره نشده است. 

وی همچنین تاکید کرد که کل هدف و برنامه ما این است که افرادی چون عادل عبدالمهدی و فالح الفیاض که با ایران به طور پیوسته و طولانی مدت در ارتباط بوده اند به پست نخست وزیری و سایر مناصب مهم نرسند زیرا نفوذ آمریکا را کاهش و نفوذ ایران در عراق را تقویت خواهد کرد.

این پایگاه اینترنتی تاکید کرد که در جریان انتخاب ریاست سه گانه دولت عراق (رئیس پارلمان، نخست وزیر، رئیس جمهوری)، پس از کناره گیری هادی العامری از نامزدی پست نخست وزیری و نام هایی بعنوان نامزد پست نخست وزیری مطرح شد نشان می دهد که هیچ یک آنها به ایران نزدیک نیستند و نخست وزیر آینده نزدیک به ایران نخواهد بود. 

در گزارش دیفنس وان آمده است: تلاش علنی و گسترده دیپلمات های آمریکا در عراق برای جلوگیری از دستیابی گروه های مورد تایید جمهوری اسلامی ایران به پست های مهم دولت آینده به جایی نرسیده است و این نفوذ آمریکاست که در عراق رو به کاهش است.

دیفنس وان نوشته است که کاهش نفوذ آمریکا در حالی است که آمریکا جان هزاران سرباز خود و میلیارد دلار پول خود را طی ۱۵ سال گذشته در این کشور هزینه کرده است. 

در عین حال &#۳۹;کرک سویل&#۳۹; کارشناس امور راهبردی در آمریکا گفته است که واشنگتن قطعا طرح جاگزینی برای نرسیدن شخص مورد تاییدش به پست نخست وزیری در عراق خواهد داشت.

این پایگاه اینترنتی همچنین از مایکل نایتس آورده است که تهدید آمریکا ممکن است عراق را وارد مراحل خطرناکی کند، زیرا عراق توانمندی های لازم در مبارزه با تروریسم و آشوب ندارد.

دیفنس وان در این گزارش از قول یک کارشناس عراقی بدون ذکر نامش آورده است که دولت آمریکا در رساندن نامزد مورد تاییدش به پست ریاست پارلمان شکست خورد و آنچنان که معلوم است در مورد پست نخست وزیری نیز به همین شکست دچار خواهد شد.

کارشناس عراقی با طرح یک سوال در پایان این گزارش گفته است که آیا آمریکا توانایی ورود کردن در این مرحله سخت و تحمیل فرد مورد نظر خود برای تصدی پست نخست وزیری را در لحظات پایانی همچنان داراست یا چنین امکانی را از دست داده است؟

طی ماههای اخیر لحن و سخنان تهدید آمیز مقامات آمریکایی در کنار مداخلات مستقیم آنها در روند سیاسی این کشور از جمله موضوع تشکیل دولت آینده بشکل بی سابقه ای تشدید شده است.