ریک پری به خبرنگاران در وزارت انرژی آمریکا گفت: اگر به ذخایر نفت استراتژیک نظر داشته باشید و از آن به بازار عرضه کنید، تقریبا تاثیر جزئی و کوتاه مدت خواهد داشت.

تحلیلگران نفتی ماههاست در حال گمانه زنی درباره احتمال استفاده دولت ترامپ از ذخایر نفت استراتژیک این کشور برای مقابله با افزایش قیمتهای نفت در آستانه انتخابات میان دوره ای ششم نوامبر هستند. قیمتهای بالای نفت یک ریسک سیاسی برای دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و حزب جمهوریخواه به شمار می رود.

ذخایر نفت استراتژیک در حال حاضر حدود ۶۶۰ میلیون بشکه نفت در تگزاس و لوییزیانا دارد. تحت قانون آمریکا، دولت می تواند به مدت چند هفته ۳۰ میلیون بشکه نفت یا به میزانی که آمریکا در ۳۶ ساعت نفت مصرف می کند، از این ذخایر برداشت کند.

ریک پری گفت: اگرچه احتمال افزایش قیمتها در کوتاه مدت وجود دارد اما مطمئن هستم که عرضه جهانی می تواند تاثیر تحریمهای جدید را رفع کند.

وزیر انرژی آمریکا همچنین در ادامه گفت: اگر صادرات نفت از شمال عراق جریان پیدا کند حداکثر ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت به بازار وارد خواهد شد و ۳۰۰ هزار بشکه در روز دیگر نفت از منطقه صفر که میان عربستان سعودی و کویت مشترک است در صورت توافق این دو کشور تولید خواهد شد.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ماه آتی روز پنج شنبه ۸۳ سنت یا یک درصد افزایش یافت و به ۸۲.۱۷ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۸۴ سنت یا ۱.۲ درصد افزایش، به ۷۲.۴۱ دلار در هر بشکه صعود کرد.

به گفته معامله گران، بازارهای نفت در آستانه اجرای تحریمهای آمریکا علیه صادرات نفت ایران، دچار محدودیت عرضه شده اند.

تولیدکنندگان نفت اوپک و غیراوپک هفته جاری دیدار کردند اما درخواست ترامپ برای افزایش تولید را رد کردند.

پس از اینکه ترامپ از اوپک خواست قیمتهای نفت را پایین بیاورد، خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی گفت: من روی قیمتهای نفت تاثیر نمی گذارم.

بر اساس گزارش رویترز، کاخ سفید اعلام کرده قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما انتظار می رود دولت آمریکا به کشورهایی که میزان خریدشان از تهران را کاهش دهند، معافیت اعطا کند.