حسین ذوالفقاری امروز در حاشیه جلسه ستاد اربعین با بیان اینکه از فردا کار ثبت نام برای صدور ویزای اربعین شروع می‌شود، اظهار کرد: نیروهای عراقی وارد کشور شده‌اند و برای صدور ویزا آماده هستند. نسبت به سال گذشته ۴ دفتر برای صدور ویزا اضافه شده است و امسال ۱۶ دفتر و ۴ کنسولگری عراق در کشورمان کار صدور ویزا را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته افراد این نگرانی را داشتند که گذرنامه آن‌ها با تاخیر صادر شده و آن‌ها نتوانند ویزا دریافت کنند. ما برای حل دغدغه مردم تصمیم گرفتیم که افرادی که برای دریافت گذرنامه مراجعه می‌کنند همزمان مدارک خود را هم برای ویزا در دفتر پلیس + ۱۰ ارائه کنند تا همزمان با صدور گذرنامه عوامل عراقی نیز ویزای آن‌ها را صادر کنند و گذرنامه و ویزای آن‌ها همزمان صادر شود.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور درباره هزینه‌های اربعین خاطرنشان کرد: مجموع هزینه بیمه درمانی و حوادث ۲۰ هزار تومان است که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. از سویی خدمات بیمه‌ای ارائه شده نیز بیشتر شده است.

ذوالفقاری تصریح کرد: دولت عراق برای صدور ویزا مبلغ ۴۰ دلار را در دستور کار قرار داده است اما با رایزنی‌هایی که ما انجام دادیم زائران برای دریافت ویزا ریال پرداخت می‌کنند و نیازی به تهیه دلار یا یورو برای ویزا ندارند.

وی در پایان درباره تامین امنیت زائران نیز گفت: در داخل کشور تا مرزها تامین امنیت به عهده نیروهای ایران بوده و در داخل عراق نیز تامین امنیت به عهده کشور میزبان است اما همکاری خوبی میان ایران و عراق برای تامین امنیت زائران در حال انجام است. راه‌ها و مسیرهای منتهی به مرزها و نقاط مرزی تحت پوشش امنیتی – انتظامی قرار می‌گیرد.