امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه در سخنان خود در جلسه شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به مساله ایران اظهار کرد: مساله ایران و قطعنامه شورای امنیت که در سال ۲۰۱۵ انجام شد بر این اساس است که از آن زمان تاکنون امضاکنندگان با هم دچار اختلاف شده‌اند اما همچنان همه ما همان هدف خاص خود را داریم که اجازه ندهیم ایران به سلاح هسته‌ای دسترسی داشته باشد و نظارت بر برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران داشته باشیم.

وی تاکید کرد: برجام یک توافق کامل نیست اما توافقی قاطع در این زمینه است. لذا بحران اعتمادی که اکنون به وجود آمده به خاطر تحریم‌های آمریکا است. اما ایران همچنان پایبند به توافق‌نامه برجام است و تمام مفاد برجام باید توسط تمام کسانی که آن‌ را امضا کرده‌اند نه فقط آلمان و بریتانیا و فرانسه رعایت شود.

رییس جمهور فرانسه ادامه داد: آنچه که رییس جمهور آمریکا مطرح می‌کند و اهدافی که وجود داشته من هم در این زمینه موافقم هرچند در زمینه برجام با او مخالفت دارم اما معتقدم باید استراتژی درازمدتی را تدوین کنیم. نمی‌شود با تحریم برخورد کرد و ما باید مبنایی برای مذاکرات جدید داشته باشیم آن هم در چارچوبی باشد که بعد از انقضای برجام مد نظر قرار گیرد.

ماکرون همچنین بیان کرد: بحث موشک‌های بالستیک هم باید در این چارچوب و با در نظر گرفتن صلح در منطقه مورد بررسی قرار گیرد و استراتژی‌های بین‌المللی برای خطرهایی که ممکن است به وجود آید تدوین شود و ایران هرگز دستش به سلاح هسته‌ای نرسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد باید در کنار یکدیگر باشند در مورد کره شمالی دیدیم که پس از قطعنامه شورای امنیت در سال ۲۰۱۷ توانستیم این بحران را به خوبی مدیریت کنیم و اکنون وارد مرحله جدیدی شده‌ایم و در این زمینه توانستیم ارتباط مستقیمی با کره شمالی داشته باشیم.

رییس جمهور فرانسه افزود: شورای امنیت سازمان ملل هرگز نباید فراموش کند که کره شمالی همچنان خطر هسته‌ای و بالستیک را پیش روی دنیا قرار داده است و حکومت کره شمالی هم باید گام‌هایی را در این زمینه بردارد.

ماکرون در ادامه با اشاره به مساله سوریه هم اظهار کرد: در اوایل سال ۲۰۱۸ خطرهایی ایجاد شده که تشدید هم شده است و با اینکه حکومت اسد پایبندی خود را به منع سلاح‌های هسته‌ای نشان داد و داعش در سوریه و عراق از این سلاح‌ها استفاده کرده است و نمونه آن هم این بود که یکی از اعضای خانواده رهبر کره شمالی با استفاده از سلاح شیمیایی در داخل خاک بریتانیا مسموم و ترور شد.

وی با تاکید بر اینکه منع بکارگیری سلاح‌های شیمیایی باید تقویت شود گفت: از دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا و ترزای می نخست وزیر انگلیس در اقدام مشترکی که در این زمینه انجام داده‌ایم تشکر می‌کنم و ما باید تلاش کنیم که در جهت منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای به طور مشترک عمل کنیم.