دکتر علیرضا بحیرایی، عضو هیات مدیره آزمایشگاه ریسک کیکام؛ در چند سال اخیر، مدیریت ریسک در فعالیت­ های بانک­ها و موسسات مالی و اعتباری، شرکت­ های بیمه، شرکت­ های سرمایه­ گذاری، شرکت های مدیریت دارایی و ثروت جایگاه ویژه و حیاتی پیدا نموده است. در راستای پیشبرد اهداف موسسات مالی، بانک­ها و بیمه ها و از بارزترین بخش­های فرآیند مدیریت ریسک در سازمان­ها، موسساتی تحت عنوان آزمایشگاه ریسک (Risk Laboratory) در تعداد محدودی از کشورها تشکیل گردیده که اولین آن در سال 1994 در شهر زوریخ کشور سوئیس و پس از آن دومین موسسه در سال 1996 در کشور کانادا و وابسته به دانشگاه ­تورنتو شروع به فعالیت نموده است. از آن زمان تا کنون در طی سالیان گذشته آزمایشگاه­ های ریسک در کشورهای آلمان، انگلستان، اسپانیا، قبرس، چین، فنلاند، استرالیا شروع به فعالیت نموده ­اند.

نظر به اهمیت وجودی و نقش کلیدی اینگونه موسسات در ایران عزیز و خاورمیانه، جمعی از فرهیختگان علمی و عملی، پیشکسوتان و نخبگان عرصه مالی داخلی و بین­ المللی، در سال 2016 در ایران، آزمایشگاه ریسک کیکام (Keykam Risk Lab.) را به عنوان اولین آزمایشگاه ریسک در کشور عزیز اسلامی ایران راه اندازی نموده ­اند. آزمایشگاه ریسک کیکام در جهت مدلسازی، محاسبات پیشرفته و ارائه راهکارهای عملیاتی، با توجه به رویکردها و الزامات قانونی بومی هر یک از موسسات مالی در کشورهای منطقه هدف و با بهره­ گیری از دانش و تجربه عمیق و به روز نیروی انسانی بین ­المللی خود شروع به فعالیت نموده و در حال گسترش فعالیت است.

1

آزمایشگاه ریسک کیکام با بهره مندی از چند دهه تخصص و تجربه علمی و عملی منابع انسانی خود در بازارهای بین المللی و ایران، با در نظر گرفتن میزان ریسک پذیری و پروفایل ریسک درخواستی مشتریان خود از جمله بانکها، موسسات مالی غیر بانکی، شرکتهای بیمه، شرکتهای تامین مالی و هر شخص حقیقی یا حقوقی در حوزه پولی و مالی، به مدلسازی و خلق محصولات، خدمات و نرم افزارهای مورد نیاز پرداخته و راه­کارهای مشخص عملی را جهت کسب بهترین بازده متناسب با ریسک و عملکردی بهینه و دقیق به شرکا و مشتریان محترم ارائه مینماید.  

ترکیب تیم مدیریتی و اجرایی آزمایشگاه ریسک کیکام از افراد متخصص و دارای تجربه گسترده در بازارهای بین­ المللی و افراد با سابقه فعالیت طولانی در داخل کشور تشکیل شده است. این گروه علاوه بر آشنایی با استانداردهای بین ­المللی و راهکارها و ابزارهای متنوع مالی به کار رفته در بازارهای پیشرفته، با قوانین و مقررات داخلی و فرهنگ کاری کشورمان آشنایی کامل داشته و لذا توانسته است ضمن تطابق با شرایط کشور ایران و شریعت اسلامی، کیفیت و تنوع خدمات خود را در حد کشورهای توسعه یافته ارتقا بخشد. این مزیت همچنین امکان دسترسی آزمایشگاه ریسک کیکام به شبکه ارتباطی متنوع و گسترده خدمات و محصولات شناخته شده مشابه در خارج از کشور را فراهم آورده است.

شرح برخی از وظایف و اهداف آزمایشگاه­ های ریسک به شرح زیر می­ باشد:

 1. مشاوره، تهیه و ایجاد انواع مدل­ها و نرم افزارهای پیشرفته ریسک بر اساس ساختار مالی و عملیاتی و بیرونی هر سازمان

 2. مشاوره، تهیه و ایجاد انواع مدل های مدیریت استراتژیک بر اساس ساختار مالی، عملیاتی و محیطی سازمان

 3. مشاوره اصلاح و بهینه سازی ساختار سرمایه، ارزیابی و انتخاب روش های بهینه تامین مالی و بهبود بازده سرمایه شرکتها

 4. تهیه گزارش های امکان سنجی و ارزیابی طرح­ها و پروژه­ها، تهیه طرح کسب و کار متناسب با شرایط و استانداردهای موردنیاز نهاد درخواست‌کننده شامل بانک­ها، سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر نهادها

 5. مشاوره تامین مالی داخلی و خارجی، طراحی ساختارهای تامین مالی از طریق بازار سرمایه

 6. مشاوره و طراحی محصولات ساختار یافته

 7. مشاوره، تهیه، تولید و بومی سازی انواع نرم افزارهای جامع مدیریت ریسک

 8. مشاوره، تهیه، تولید و بومی سازی انواع نرم افزارهای جامع مدیریت دارایی و بدهی

 9. مشاوره، تهیه و مدلسازی شبکه ای نرم افزار جامع مدیریت ریسک گروه های مالی

 10. مشاوره، تهیه، تولید و بومی سازی زیر ساخت و نرم افزارهای اطلاعات اعتباری، اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری

 11. مشاوره، تهیه و بومی سازی زیرساخت ها و پروژه های مایکروفاینانس

 12. مشاوره، تهیه و بومی سازی مدل و نرم افزار هوشمندی کسب و کار

 13. مشاوره، تهیه و بومی سازی برنامه های تحول سازمانی بر مبنای برنامه ریزی موفقیت مدیریت

 14. مشاوره، تهیه و بومی سازی سیستمهای اطلاعات مدیریت، سنجش کارایی و درجه­ بندی واحدها

 15. مشاوره، تهیه، تولید و بومی سازی زیر ساخت و نرم افزارهای مدیریت ثروت

 16. عرضه و بومی سازی زیر ساخت، مدلها و محصولات دوستدار محیط زیست در راستای مدیریت سبز و پایدار در سازمان

 17. مشاوره، تهیه، تولید و بومی سازی زیر ساخت و نرم افزارهای بانکداری اختصاصی و شرکتی

2

 

آزمایشگاه ریسک کیکام در حال حاضر چندین پروژه مطرح داخلی و بین المللی را با موفقیت به اتمام رسانیده و در حال انجام دارد. این آزمایشگاه با دانش و توانمندی­های منحصر به فرد خود در زمینه مالی اسلامی و همچنین تسلط بر عملکردهای مالی متداول بین  ­المللی، از خوشنامی و اعتبار بسیار مناسبی برخوردار گردیده و به عنوان شرکت جامع و مرجع با عنوان آزمایشگاه ریسک مالی اسلامی کیکام در بین شرکا و مشتریان خود در ایران، مالزی، پاکستان، ترکیه، کره جنوبی، امارات و آفریقای جنوبی مطرح گردیده است.

تهیه شده در شرکت مشاوره تخصصی و آزمایشگاه ریسک کیکام: www.keykamrisklab.com  www.firisklab.com /

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.