دکتر حمید سپهردوست در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در کنار بسیاری از عوامل سیاسی و برنامه‌‌های ناصحیح اجرا شده در عرصه اقتصاد، خروج سرمایه مهمترین عاملی است که وضعیت ما را در این دور از تحریم‌ها نسبت به دوره‌های قبل وخیم‌‌تر کرده است.

وی با بیان اینکه خروج سرمایه توسط افراد عادی و عمدتا کلاهبردار میلیاردی صورت می‌گیرد، ادامه داد: در راستای مبارزه با پولشویی و کشف فساد، عده‌ای که کلاهبرداری میلیاردی کردند و قصد کتمان پول‌های سیاه خود را دارند، به دنبال تبدیل این پول‌ها به سکه و دلار هستند تا بتوانند به خارج از کشور فرار کنند.

سپهردوست با اشاره به هجوم مردم برای خرید سکه و دلار، یادآور شد: مردم در شرایطی که می‌بینند دولت نمی‌تواند کاری کند خودشان برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان به سمت خرید سکه و دلار می‌روند.

این اقتصاددان با تأکید بر اینکه در دوره‌های قبل اینقدر اقدام به دزدی و کلاهبرداری نداشتیم، تصریح کرد: کشف فساد باعث شده خروج از سرمایه بیشتر شود و خیلی نمی‌توان وضعیت موجود را به گردن انگیزه‌های احتیاطی مردم در جهت حفظ قدرت خرید آتی خود انداخت.

وی با بیان اینکه عدم میل به سرمایه‌گذاری در ایران و پولشویی بیشتر در آشفتگی بازار ارز و سرمایه بیشتر دخیل است تا نقش مردم عادی که دلار می‌خرند و سهم کمتری در آشفتگی بازار ارز و سرمایه ایفا می‌کنند، عنوان کرد: این حجم از سرمایه‌های کلان هستند که میل دارند خود را از منطقه در حال کاهش ارزش ریال ایرانی دور کرده و به سرمایه‌گذاری‌های پایدار نزدیک کنند. این امر باعث شده تا آشفتگی در بازار سرمایه‌گذاری و تلاش برای پولشویی و فرار از گیرافتادن، ایران را تبدیل به جامعه‌ای کرده که میل به خروج از سرمایه در آن زیاد شود.

این اقتصاددان با اشاره به پدیده‌های اقتصادی در سطح خُرد، ادامه داد: در جامعه‌ای هستیم که افراد فکر اقتصادی دارند و تلاش می‌کنند در راستای هیجانات اقتصادی حرکت کنند. وقتی یک شهروند همواره می‌‎بیند ارزش پول و توان خرید خانواده روز به روز در حال کم شدن است، بدیهی است برای حفظ منبع درآمدی و سرمایه خود به سمت خرید سکه و دلار بروند که البته این اقدام یک عمل غیراخلاقی است چرا که در جامعه اخلاق‌مدار و دینی و بر اساس آموزه‌‌های بنیادی درست نیست که افراد در جامعه اسلامی دست به احتکار و تکاثر سرمایه‌ای بزنند فعلا به آن نیاز نداشته و به ویژه موجب تشدید بی‌ثباتی در بازار می‌شود.

وی با بیان اینکه در بازار طلا و سکه با تورم ۴۰۰ درصدی مواجه هستیم، درباره اینکه چرا بازار ثانویه نتوانست تعادل را در بازار برقرار کند، گفت: بازار ثانویه ارز نیز یک بازار دستوری است به‌طوریکه دولت دستور دهد دارندگان کالایی با ارزش روز بالاتر اقدام به فروش آن در قیمتی پایین‌تر کنند. منشأ ناکارآمدی آن هم علاوه بر برخوردهای کلان سیاسی نامناسب، به وجود رانت در تخصیص ارزهای دولتی و اعمال برخوردهای تبعیض‌آمیز طی سال‌های گذشته بین اقشار مختلف تولیدکننده و همچنین کالاهای مورد عرضه در جامعه برمی‌گردد.