به گزارش پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا، «دانیل جیگی» موسس شرکت «مرکوریا انرژی» سوئیس روز دوشنبه در مصاحبه با این پایگاه خبری گفت: قیمت‌های نفت ممکن است در سه ماهه چهارم ۲۰۱۸ (۹ مهر تا ۱۰ دی) به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه افزایش یابند، زیرا بازار ظرفیت مازاد چندانی برای جبران حذف بیش از ۲ میلیون بشکه در روز صارات نفت ایران را ندارد.

«بن لاکوک» رئیس شرکت نفتی «ترافیگورا» واقع در آمستردام هلند نیز پیش بینی کرد، قیمت‌های نفت تا کریسمس به ۹۰ دلار و در اوایل سال ۲۰۱۹ به ۱۰۰ دلار در هر بشکه خواهند رسید.

قیمت نفت پایه بین المللی برنت دریای شمال که دو سوم نفت‌های جهان بر پایه آن قیمت گذاری می‌شوند، در ساعت ۱۳:۳۴ بعد از ظهر امروز (دوشنبه) به وقت سنگاپور با ۱.۶ درصد افزایش نسبت به جمعه گذشته به ۸۰ دلار و ۲ سنت در هر بشکه رسید.

لاکوک افزود: وقتی رئیس جمهوری امریکا در ماه مه (اردیبهشت-خرداد) گذشته اعلام کرد که بار دیگر تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران را بازمی گرداند، دست اندرکاران بازار احتمال دادند صادرات نفت ایران بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد، اما اکنون پیش بینی می‌شود صادرات نفت ایران ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

به گفته وی، کاهش صادرات نفت ایران ممکن است خیلی بیشتر از آنچه باشد که در ماه مه تصور می‌شد و بنابراین قیمت‌های نفت نیز افزایش چشمگیری پیدا خواهند کرد.

این تحلیلگر نفتی با اشاره به اینکه بازار نفت هم اکنون علاوه بر اینکه با چالش کاهش صادرات نفت ایران روبروست، با کاهش چشمگیر تولید نفت ونزوئلا نیز دست و پنجه نرم می‌کند و پیش بینی افزایش چشمگیر قیمت نفت در آینده مورد انتظار است.

۱۵ کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، کنگو، گابن، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.