«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق که امروز به نجف اشرف سفر کرده است، در یک کنفرانس خبری درباره آخرین وضعیت نامزدهای ریاست‌جمهوری توضیحاتی ارائه کرد.

به نوشته پایگاه خبری «شفق نیوز»، وی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نزدیک به 30 نام به عنوان نامزد ریاست‌جمهوری به ما داده شده است و ما منتظر بررسی پرونده‌های نامزدی آنها هستیم.

وی تاکید کرد: ما به انتخاب رئیس‌جمهور در چارچوب جدول زمانبندی شده قانونی پایبندیم و اگر توافق نهایی بر روی نامزد ریاست‌جمهوری صورت نگیرد، رای‌گیری خواهیم کرد.

از معروفترین شخصیت‌های نامزدی ریاست‌جمهوری عراق عبارتند از: «فواد حسین» از حزب دموکرات کردستان، «برهم صالح» از حزب اتحادیه میهنی میهنی،«سلیم شوشکی» از حزب «الجماعة الاسلامیة» ، «سردار عبدالله»‌، رئیس پیشین فراکسیون پارلمانی جنبش «التغییر» (گوران)، «سروه‌ عبدالواحد»‌، نماینده پیشین این جنبش در پارلمان و «عمر برزنجی»، دیپلمات کرد و سفیر کنونی عراق در واتیکان به عنوان شخصیت مستقل.

 

الحلبوسی امروز با «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر و رئیس ائتلاف «سائرون» در نجف دیدار و درباره جدیدترین تحولات سیاسی کشور و روند تشکیل دولت آتی با وی رایزنی کرد. 

رئیس پارلمان عراق روز شنبه به منطقه کردستان و پیش از آن به استانهای بصره و الانبار سفر کرده بود و امروز نیز به نجف اشرف رفت.

در حالی که قرار بود، در نشست فردا (سه‌شنبه 25 سپتامبر) پارلمان عراق؛ پرونده ریاست‌جمهوری عراق نیز تکمیل شود، «علی السنید» نماینده ائتلاف «النصر» و برخی دیگر از منابع سیاسی اعلام می‌کنند که شبه توافقی بر سر به تاخیر افتادن مسئله انتخاب رئیس‌جمهور و موکول شدن آن به زمانی پس از برگزاری انتخابات پارلمانی منطقه کردستان، صورت گرفته است.

نخستین نشست پارلمان جدید عراق، سوم سپتامبر جاری برگزار شد و بر اساس قانون اساسی، طی 30 روز پس از نخستین نشست، باید رئیس‌جمهور جدید کشور تعیین شود و فرد نامزد ریاست‌جمهوری باید دوسوم آراء نمایندگان را کسب کند.