شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ با پخش خبر سفر رئیس جمهوری ایران به نیویورک گزارش داد:حسن روحانی درحالی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک شد که تنش بین آمریکا و ایران از زمان بر سرکار آمدن دونالد ترامپ شدت گرفته است.

فرانس۲۴ ادامه داد:اکنون این تنش بر سر حادثه تروریستی اهواز و با متهم ساختن آمریکا در دست داشتن درآن شدت بیشتری یافته و روحانی پیش از عزیمت به آمریکا وعده تلافی این اقدام را داد.

این رسانه تصویری فرانسوی اقدام به پخش بخش هایی از صبحت های رئیس جمهوری ایران درفرودگاه مهر آباد کرد که گفت: کاملا برای ما روشن است چه کسانی این اقدام را انجام دادند، چه گروهی هستند و به کجا وابسته هستند.پشتوانه همه کشورهای کوچک و مزدوری که در منطقه می بینیم، آمریکاست که آنها را تحریک می کنند وشرایط لازم را در اختیار شان می گذارند که این جنایت را مرتکب شوند.

**سی ان ان: ایران آمریکا و عربستان را مقصر حمله تروریستی اهواز دانست

شبکه تلویزیونی سی ان ان نیز ضمن پوشش خبری سفر رئیس جمهوری ایران به نیویورک تصاویری از سخنان وی در پاویون فرودگاه مهر آباد پخش کرد وگزارش داد: مقامات ایرانی آمریکا و عربستان سعودی را مقصر حمله (اقدام تروریستی) به رژه نظامی در اهواز می دانند.

سی ان ان ادامه داد:حمله (اقدم تروریستی) به رژه نظامی اهواز در آستانه حضور رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد روی داد و رئیس جمهوری ایران گفت که مزدوران خارجی تحت حمایت آمریکا مسئول این اقدام (تروریستی) هستند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ظهر یکشنبه به وقت محلی وارد فرودگاه جان اف کندی نیویورک شد و مورد استقبال غلامعلی خوشرو سفیر و کارکنان سفارت ایران نزد سازمان ملل قرار گرفت.

وی پیش از ترک تهران با غم انگیز خواندن حمله تروریستی اهواز گفته بود: افرادی که این فاجعه را آفریدند در مسیر متجاوزین هستند.

وی با بیان این که اهواز همچنان ایستاده است، همان گونه که در هشت سال دفاع مقدس ایستاد، افزود: در روزهای اولیه جنگ گلوله توپ به خیابان‌های اهواز می‌خورد و شاهد بودم که مردم شجاع و دلاور این شهر را تخلیه نکردند و مقاومت و ایستادگی کردند.

رئیس جمهوری ایران ادامه داد:پشتوانه همه کشورهای کوچک و مزدوری که در منطقه می بینیم، آمریکاست که آنها را تحریک می کنند وشرایط لازم را در اختیارشان می گذارند که این جنایت را مرتکب شوند. آنان هیچ تاثیری در راه، اراده و مسیر ملت ما ندارد و ملت ما در برابر جنایت های بسیار بزرگتری ایستادگی و مقاومت کرده اند.

شبکه تلویزیونی بی بی سی نیز با انتشار خبر سفر رئیس جمهوری به نیویورک، بخش هایی از صحبت وی را بازتاب داد.