رویترز گزارش داد، بن لوکاک، یکی از مدیران شرکت ترافیگورا اظهار کرد: تصور می‌کنم زمانی که تحریمها برای نخستین بار چند ماه پیش اعلام شدند برآورد می‌شد بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات نفت ایران را کاهش دهد اما اکنون برآوردها به بیش از یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

خریداران در آسیا از سوی آمریکا برای قطع واردات نفت ایران تحت فشار قرار گرفته‌اند زیرا واشنگتن قصد دارد صادرات نفت ایران را که سومین صادرکننده بزرگ اوپک است، به صفر برساند و تهران را وادار کند درباره توافق هسته‌ای مجددا به پای میز مذاکره بنشیند.

وی در حاشیه کنفرانس نفت آسیا اقیانوسیه (APPEC) گفت: صادرات نفت ایران به صفر نخواهد رسید، اما به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت و ممکن است بسیار کمتر از میزانی شود که در زمان اعلام تحریم‌ها برآورد شده بود و بنابراین قیمتهای نفت بالاتر خواهد رفت.

به گفته مدیر ترافیگورا، نفت عراق و مکزیک گزینه مورد علاقه خریداران برای جایگزینی نفت ایران هستند.

همچنین اوپک و سایر تولیدکنندگان برای جبران افت صادرات ایران، افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز را بررسی کرده‌اند.

لوکاک در طول این کنفرانس اظهار کرده بود انتظار دارد قیمت نفت برنت از حدود ۸۰ دلار در حال حاضر تا کریسمس به ۹۰ دلار و تا سال نو به ۱۰۰ دلار در هر بشکه افزایش پیدا کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد افت تولید ونزوئلا و تقاضای جهانی قوی برای نفت احتمالا قیمتها را تقویت خواهد کرد. ظرفیت پالایش جدیدی که در آسیا اضافه شده نیز عامل دیگری برای رشد بالاتر تقاضا برای نفت خواهد بود.