محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در گفت و گوی ویژه خبری که شامگاه گذشته برگزار شد به برخی سوالات پاسخ داد. وی در ابتدای این برنامه با اشاره به اینکه در مهر امسال هیچ کلاسی در کشوری بدون معلم نمانده است، گفت:  سال تحصیلی جدید با بیش از ۱۴ میلیون دانش آموز آغاز شد. تعداد دانش آموزان نسبت به سال گذشته حدود ۶ درصد افزایش پیدا کرده است و از طرفی  حدود ۱۳ هزار دانش آموز در خارج از ایران در ۶۰ کشور جهان مشغول به تحصیل  خواهند شد. در مهر ۹۷ برای اولین بار دانشگاه فرهنگیان حدود ۳۳ هزار نیروی جدید را جذب کرده که مشغول به تحصیل میشوند و در سال های آینده وارد آموزش و پرورش خواهند شد.

وی بیان کرد: در حال حاضر۹۲۰ هزار نفر نیروی اداری و آموزشی داریم که ۸۳۰ هزار نفر آموزشی و بقیه نیروی اداری هستند. پیش بینی می شود دانشگاه فرهنگیان تا ۸۵ هزار دانشجو را هم در خود جای دهد. حدود ۱۸ هزار نفر از ورودی های دانشگاه فرهنگیان با یکسال آموزش برای ورود به آموزش و پرورش آماده خواهند شد وانشالله بخشی از مشکلات نیروی انسانی حل خواهدشد.

بطحایی درباره تغییر در کتاب های درسی اظهار کرد: باید محتوای کتاب های درسی را با افق های جدید سندتحول مطابق کنیم. اداره مدرسه باید در اختیار معلم قرار گیرد، اگر بخواهیم سندتحول اجرایی شود. در سال تحصیلی جاری برای دوره متوسطه اول و دوم، دوساعت از برنامه آموزشی را در اختیار معلم و مدرسه گذاشتیم. در حال حاضر هیچ مشکلی برای کمبود کتاب نداریم. تنها در پایه دوازدهم کتابها با کمی تاخیر در اختیار دانش آموز قرار گرفته که نسخه pdf تمام کتاب های پایه دوازدهم بر روی سایت سازمان پژوهش قرار دارد. استفاده از کتاب های کمک آموزشی در دوره ابتدایی ممنوع است و تا زمانی که اولیای دانش آموزان همراهی نکنند این امکان پذیر نیست.

وی در ادامه برنامه درباره بیمه تکمیلی فرهنگیان گفت: یکی از مهمترین مشکلات در ادامه بیمه تکمیلی ، افزایش تعرفه های پزشکی است که به اجبار برای حفظ کردن کیفیت حق بیمه شده افزایش پیداکرد .خدمات بیمه تکمیلی را انشالله به نحوی تامین کنیم که کیفیت حفظ شود.

وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان نیز بیان کرد: گزارشات صندوق ذخیره فرهنگیان بر روی سامانه وزارتخانه موجود است.  پول یا سرمایه ای از فرهنگیان به هدر نرفته. اتفاقات مربوط به یکی از موسسات مالی مربوط به صندوق ذخیره بوده که کاملا بررسی شده و سهی بر رفع مشکل است. در صندوق ارزش افزوده داشتیم و سود پیش بینی شده در سال مالی منتهی به مهر ۹۷، ۲/۲ برابر سود سال قبل بوده است. برای اطمینان خاطر معلمان، امسال سه نفر از معلمان را با رای خودشان وارد هیئت امنا کردیم.

وی درباره استقرار پایه دوازدهم اضافه کرد: در پایه دوازدهم ۳۵ ساعت برنامه درسی داریم و به دنبال روشی هستیم که پس از تایید شورای عالی آموزش و پرورش برخی از دروس که امکان برگزاری مجازی دارند غیرحضوری برگزار شوند. در شورای برنامه ریزی کنکور تصمیم گرفته شده است ۲۰درصد از سوابق تحصیلی و ۱۰ درصد سابقه مثبت دانش آموزان در نظر گرفته شود و باید به سمتی برویم که سهم کنکور در پذیرش دانشجو  کاهش پیدا کند.

بطحایی گفت: در حوزه پرورشی با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم . کار پرورشی فقط برعهده مربیان پرورشی نیست. خانواده و مدرسه دو شریک تربیتی هسنتند که سرمایه ارزشمندی همچون دانش آموزان را دارند.

وی همچنین در حوزه مالی بیان کرد: علیرغم تمام مضایق مالی که در کشور وجود دارد،حدود ۱۵ درصد نسبت به سال های قبل، در پرداخت مطالبات فرهنگیان، رشد داشتیم. در سال ۹۸ به دنبال آن هستیم که بتوانیم  ردیف اعتبارات خدمات رفاهی را افزایش بدهیم. لایحه پیشنهادی رتبه بندی معلمان به هیات دولت ارائه شده است و انشالله با تصویب قانونی آن در مجلس بخشی از کدورت های همکاران برطرف شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هنوز درباره تعطیلات زمستانی به جمع بندی مشخص نرسیده ایم، در انتها گفت: رویکرد ما در آموزش و پرورش این است که مدرسه از فضای خشک امروز تبدیل به کارگاهی برای دانش آموزان بشود تا بچه ها در آن مهارت زندگی کردن را بیاموزند و این به عنوان یکی از مهمترین سیاستها و برنامه ها در دستور کار امروز وزارت آموزش و پرورش قرار دارد.