رویترز گزارش داد، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در نیویورک پس از ضیافت شام با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت، آن‌ها درباره تجارت و سرمایه‌گذاری گفت‌وگو کرده و بر تعهداتشان برای خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره تاکید کردند.

آبه اعلام کرد: من مذاکرات درباره تجارت را با ترامپ بعد از دیدار وزیر اقتصاد کشورمان با نماینده تجاری آمریکا ادامه خواهم داد.

آبه و ترامپ قرار است روز چهارشنبه اجلاسی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار کنند.

قرار است پیش از این اجلاس، مذاکره کنندگان ارشد تجاری دو کشور از جمله وزیر اقتصاد ژاپن و نماینده تجاری آمریکا دومین دور مذاکرات تجاری را امروز (دوشنبه) برگزار کنند.

ترامپ در پیامی در توییتر پیش از سفر به نیویورک اعلام کرد: به نیویورک می‌روم، قرار است با آبه مذاکراتی درباره تجارت و حوزه نظامی برگزار کنم. ما اقدامات بسیاری برای کمک به ژاپن انجام داده‌ایم و می‌خواهیم شاهد روابط دو طرفه باشیم.

آبه نیز اعلام کرد: آمریکا و ژاپن درباره کره شمالی در تماس و ارتباط نزدیک با یکدیگر به سر می‌برند.

ترامپ در پیامی در توییتر پیش از برگزاری ضیافت شام با نخست وزیر ژاپن اعلام کرد: آبه، نخست وزیر ژاپن به برج ترامپ برای ضیافت شام می‌آید اما مسئله مهم‌تر این است که او به یک پیروزی بزرگ در ژاپن دست یافته است. من به نمایندگی از مردم آمریکا تبریک می‌گویم.

آبه روز پنجشنبه توانست با کسب ۷۰ درصد از آراء به عنوان رهبر حزبش ماندگار شود.

مذاکرات تجاری میان دو طرف در حالی برگزار می‌شود که ترامپ تهدید کرده است که تعرفه ۲۵ درصدی را در واردات خودرو از ژاپن و دیگر کشورها اعمال کند.

وزیر تجارت ژاپن نیز در واکنش به این تهدید هشدار داد که در صورت وقوع این مسئله اقدامات متقابل اتخاذ می‌شود.