سال جدید تحصیلی آغاز شده و خرید لوازم التحریر، کتاب، تهیه لباس فرم مطابق با خواسته مدرسه مدنظر و لوازم نوشت‌افزار مشکلات فراوانی برای خانواده‌ها به وجود آورده است. بسیاری از خانواده‌های مازندرانی در فراهم کردن شرایط مورد نیاز تحصیل فرزندانشان با مشکل روبه‌رو شده بودند و برخی نیز همچنان با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند؛ آنچه امسال با آن مواجه بودیم کمبود دفتر در فروشگاه‌های عرضه لوازم التحریر، تفاوت قیمت کتاب در برخی کتابفروشی‌های استان و همچنین دریافت وجه شهریه مدارس دولتی است که حکایت از خود سر بودن مدارس دولتی در مازندران دارد که با ورود به مدارس مختلف با آن مواجه شده‌ایم.

درخواست شهریه ۲۰۰ هزارتومان توسط مدرسه دولتی شده است

معصومه بابایی، یکی از والدین دانش آموز پایه هفتم با گلایه از وضعیت نامناسب به وجود آمده به خبرنگار ایسنا می‌گوید: برای ثبت نام فرزندم به مدرسه دولتی مراجعه کردم اما از من درخواست ۲۰۰ هزار تومان هزینه شهریه برای رنگ آمیزی مدرسه و تعمیر کلاس کردند و معتقد بودند بودجه مدرسه کفاف هزینه‌های جاری مدرسه را نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: به نشانه اعتراض به مدیر مدرسه گفتم که بسیاری از خانواده‌ها توان پرداخت شهریه را ندارند و به همین دلیل است که مدرسه دولتی را انتخاب می‌کنند که مدیر مدرسه در پاسخ گفتبرای خانواده هایی که بی بضاعت و کم بضاعت هستند شرایطی ویژه در نظر می گیریم و از آنها شهریه دریافت نکرده اما سایر خانواده ها باید هزینه پرداخت کنند.

بابایی افزود: از آنجا که توان مالی مناسبی نداشتم و همسرم نیز کارگر است، تنها مبلغ ۵۰ هزار تومان پرداخت و دخترم را ثبت نام کردم اما برایم تعیین کردند که تا پایان آذرماه با آنها تسویه کنم. آیا قانونی برای دریافت وجه مدرسه دولتی وجود دارد و اگر این قانون هست چرا نظارتی بر مدارس صورت نمی گیرد که خانواده‌ها درگیر شهریه مدرسه دولتی نشوند.

این مادر دانش آموز پایه هفتم، به قیمت کتاب، اشاره و خاطرنشان کرد: از آنجایی که کتاب‌های پایه هفتم در مدارس توزیع نمی‌شود به کتابفروشی‌های سطح شهر مراجعه کردیم که در هفته اول، کتاب فروشی‌های مرکز شهر، کتاب‌های خود را به اتمام رساندند، زمانی که برای خرید کتاب مراجعه کردیم گفتند هزینه کتاب پایه هفتم ۴۵ هزار تومان است اما فعلا تمام شده و سهمیه برای دریافت و توزیع مجدد آن نداریم و شما باید به کتاب فروشی های حاشیه شهر مراجعه کنید.

بابایی افزود: به سختی در یکی از کتابفروشی‌ها، کتاب پایه هفتم را یافتیم اما توزیع کننده به جای مبلغ ۴۵ هزار تومان، ۴۷ هزارتومان طلب کرد و دلیل اصلی آن را منگنه کردن آنها دانست اما نکته جالب اینجا است که در زمان پرداخت هزینه، به جای ۴۷ هزار تومان، مبلغ ۴۹ هزار تومان را درخواست کرد که من اعتراض کردم. نکته عجیب آنجا است که برای من سه برگ برچسب کوچک بدون اینکه درخواست کنم گذاشت و این موضوع را اجباری دانست، سوال اینجا است که چه نهادی باید بر کتابفروشی‌ها نظارت کند.

وی خاطرنشان کرد: همه اینها در حالی است که قیمت کتاب نگارش درج شده در پشت جلد  پایه هفتم ۱۷۰۰، قرآن ۲۴۵۰ تومان، پیام‌های آسمان ۲۵۰۰، فارسی ۲۹۰۰، عربی ۲۸۰۰، ریاضی ۳۷۰۰، تفکر و سبک زندگی ۴۳۰۰، فرهنگ و هنر ۳۵۰۰، کار و فناوری ۴۴۰۰، مطالعات اجتماعی ۵۴۰۰، علوم تجربی ۳۶۰۰، انگلیسی کتاب دانش آموز ۲۳۰۰، انگلیسی کتاب کار ۱۶۰۰ تومان و تفکر به سبک زندگی ویژه دختران ۷۵۰ تومان است؛ قیمت تمام شده کتاب پایه هفتم بر این اساس باید ۴۱ هزار و ۹۰۰ می‌بود اما نرخ اعلام شده در کتابفروشی‌ها ۴۵ هزار تومان است که این میزان با شرایط گفته شده به ۴۹ هزار تومان رسید.

دریافت وجه اختیاری است یا اجباری؟

یکی از مدیران مدرسه مقطع متوسطه اول شهرستان قائمشهر که نخواست نامش اعلام شود به ایسنا گفت: بودجه اختصاص داده شده برای مدرسه کفاف هزینه‌های جاری مدرسه را نمی‌دهد و مجبوریم برای تأمین این هزینه‌ها و تعمیرات مدرسه به ویژه مدارسی که از بافت فرسوده‌ای برخوردار هستند از خانواده‌ها طلب وجه کنیم. خانواده ها مجبور به پرداخت وجه نیستند اما دریافت هزینه را به عنوان یک آیتم در ثبت نام در نظر گرفته‌ایم.

این مدیر مدرسه قائمشهری افزود: با توجه به اینکه مدرسه نیاز به تعمیرات و تعویض برخی نیمکت ها و همچنین رنگ آمیزی، آب، برق و سایر هزینه هایی که مربوط به دانش آموزان می شود، داشته نیازمند بودجه بیشتری هستیم و  مجبوریم ناکافی بودن آن را از طریق خانواده‌ها جبران کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دریافت وجه کار غیرقانونی در مدارس دولتی تلقی نمی‌شود، گفت: به مدیران مدارس هم ابلاغ می‌کنند که دریافت وجه مجاز نیست اما در جلسات اختصاصی که در آموزش و پرورش برگزار می‌ شود، مشارکت خانواده‌ها را در قالب برگه های هدیه به مدرسه و کمک به مدرسه اعلام می‌کنند و از آنجایی که ما در طول سال ممکن است دسترسی به خانواده‌ها نداشته باشیم در هنگام ثبت نام این التزام را برای خانواده‌ها ایجاد کرده‌ایم.

این مدیر مدرسه همچنین در پاسخ به این سوال که دریافت وجه در هنگام ثبت نام برای خانواده‌ها حکم اجباری پیدا می‌کند؟ خاطرنشان کرد: راهی جز این برای تأمین هزینه های مدرسه نداریم و برای اینکه امکانات رفاهی بیشتری برای دانش آموزان مدرسه دولتی فراهم کنیم مجبور به دریافت وجه از خانواده هستیم.

در همین راستا حسین اصغر زاده، مدیریت نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز به ایسنا گفت: از پانزدهم شهریور نظارت بر عرضه کالاها، کتاب‌های دانش آموزان و اقلام مورد نیاز آنها در دستور کار قرار دارد. بازرسی به منظور نظارت بر توزیع، قیمت و عوامل دیگر مربوط به کالاها و خدمات در چارچوب سیاست ها، خط مشی‌ها و دستورالعمل‌ها انجام می‌شود.

مدیر نظارت و بازرسی سازمان صنعت و معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه این بازرسی از ۱۵ شهریور تا ۲۰ مهر ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: اگر تخلفاتی در حوزه توزیع وجود داشته باشد با آنها برخورد قانونی می‌شود. پس از بازرسی، شناسایی و تشکیل پرونده برای واحدهای متخلف، انجام و فرد متخلف به مراجع قانونی جهت رسیدگی پرونده اعزام خواهد شد.

کتاب مدارس را بر اساس قیمت پشت جلد بخرید

عسگری نیکزاد مدیر کل آموزش و پرورش استان مازندران نیز در گفت و گو با ایسنا به نرخ گذاری های مصوب و الزام آن توسط کتاب فروشی ها تأکید کرد و گفت: کتابفروشی ها موظف هستند با نرخ های تعیین شده اقدام به فروش کتاب کنند و افزایش هر وجهی بیشتر از میزان اعلام شده قابل پیگیری است.

وی همچنین در مورد دریافت وجه مدارس دولتی از خانواده‌ها، خاطرنشان کرد: دریافت هرگونه وجه از سوی مدارس دولتی و از خانواده ها غیرمجاز است. تنها حق بیمه و سرانه کتاب باید از والدین دریافت شود در غیر این صورت مدارس حق هیچگونه دریافته وجهی را از والدین ندارند. ثبت نام در مدارس دولتی باید به صورت رایگان انجام شود و در صورت بروز تخلف پیگیری می‌شود.