نشریه فایننشال تایمز در گزارشی این حادثه را دومین حمله تروریستی طی سال‌های اخیر در ایران خواند و عنوان کرد که در پی وقوع آن حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران مجبور شد تا شرکت در مراسم رژه تهران را نیمه‌کاره رها کند.

این نشریه همچنین توییت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره دست داشتن یک رژیم خارجی در این حادثه را به اختلاف میان ایران و عربستان نسبت داد و عنوان کرد: ایران و عربستان سال‌هاست که در منطقه درگیر جنگ قدرت هستند.

بر اساس این گزارش، یک گروه مسلح تروریستی که ظاهرا وابسته به گروهک تجزیه طلب الاحواز بوده است در جریان رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز پس از پوشیدن لباس مبدل به جایگاه مسئولان و فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی حمله کردند. تاکنون ۲۴ نفر در این حادثه به شهادت رسیده و ده ها تن مجروح شده‌اند.

گروه تجزیه‌ طلب «الاحوازیه» امروز با ارسال پیامی در فضای مجازی مسئولیت این اقدام تروریستی را به عهده گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به این حادثه در پیامی توییتری نوشت:تروریست‌های اجیرشده، آموزش‌دیده، مسلح وتأمین مالی شده توسط یک رژیم خارجی، به اهواز حمله کردند. در میان قربانیان کودکان و روزنامه‌نگاران هم وجود دارند.‌ 

وی تصریح کرد:جمهوری اسلامی ایران حامیان منطقه‌ای تروریسم و اربابان آمریکایی‌شان را مسئول این حمله می‌داند. ایران برای دفاع از جان ایرانیان پاسخی سریع و قاطع به تروریست‌ها خواهد داد. 

نشریه گاردین نیز در گزارشی با اشاره به ویژگی نفت‌خیز بودن شهر اهواز عنوان کرد گروه‌های جدایی ‌طلب در گذشته به خطوط لوله نفت حمله کرده‌اند.این نشریه اشاره کرد که با این حال وزیر خارجه ایران در توییت خود مستقیما به نقش این گروه و حمایت ریاض اشاره نکرده است.

علاوه بر تارنمای روزنامه‌های انگلیس، شبکه‌های خبری اسکای نیوز و بی.بی.سی نیز ضمن بازتاب این حادثه یادآور شدند که این حادثه هم‌زمان با رزمایش مشترک ارتش و سپاه به مناسبت هفته دفاع مقدس صورت گرفته است.

به مناسبت ۳۱شهریورماه و آغاز هفته دفاع مقدس تمرین مشترک رژه هوایی ارتش و سپاه در آب‌های نیلگون خلیج فارس آغاز شد.