به گزارش سی ان ان، جمهوری خواهان در مقطع حساسی قرار گرفته اند، آنها یا می توانند روند تایید صلاحیت گزینه ترامپ برای دیوان عالی را مدیریت کنند یا این که امیدهایشان برای محافظه کار نگه داشتن اکثریت دیوان عالی برای دهه های متمادی را از دست خواهند داد.

داستان از آنجا شروع شد که کریستین بلیسی فورد، 51 ساله، استاد دانشگاه پالو آلتو، کالیفرنیا در نامه ای محرمانه به سناتور دایان فاینستاین (دموکرات از کالیفرنیا) اعلام کرد در دوران دبیرستان و هنگامی که خودش 15 سال و کاوانا 17 سال سن داشته است از سوی وی مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

اتهامات جنسی علیه گزینه ترامپ برای دیوان عالی/ زنی که مدعی آزار جنسی است در سنا شهادت می دهد

 

پس از نوشتن این نامه سناتور فاینستاین آن را در کمیته امور قضائی سنا که وظیفه تایید صلاحیت کاوانا را بر عهده دارد، مطرح کرد. کاوانا این اتهامات را رد کرد و به ادعای فاینستاین که هویت طرف را فاش نساخته بود با تردید نگاه شد.

اما خود فورد هفته جاری در مصاحبه با روزنامه واشینگتن پست از هویتش پرده برداری کرد. فورد دلیل افشای این مسئله پس از 37 سال را تاثیر بسیار زیاد عضویت کاوانا در دیوان عالی عنوان کرده است.

روز یکشنبه سناتورهای دموکرات از کمیته قضائی درخواست کردند رای گیری درباره صلاحیت کاوانا که قرار بود روز پنجشنبه انجام شود، به خاطر انجام تحقیقات بیشتر در رابطه با این پرونده به تعویق بیافتد. سناتور فاینستاین مستندات این پرونده را برای تحقیقات به اف بی آی تحویل داده است.

تا روز یکشنبه این احساس بین جمهوری خواهان وجود داشت که آنها فکر می کردند دموکرات ها ناعادلانه به کاوانا حمله می کنند. سناتور فاینستاین هفته ها از این موضوع خبر داشت ولی در جلسات کمیته قضائی و بررسی صلاحیت کاوانا صحبتی از آن نمی کرد.

این اتفاق غیر منتظره موجب شده است تا جمهوری خواهان با دو انتخاب روبرو شوند. آنها می توانند بر روی این دیدگاه تاکید کنند که بازخواست کاوانا به خاطر اتهاماتی که مربوط به سه دهه قبل است ناعادلانه است. یا این که به خاطر فشارهای سیاسی و افکار عمومی با انجام تحقیقات از کاوانا و کند شدن روند تایید صلاحیت وی موافقت کنند.

مهمترین پیشرفت این پرونده روز دوشنبه حاصل شد که وکیل فورد اعلام کرد موکلش در جلسه کمیته قضائی سنا حضور خواهد یافت و درباره جزئیات این اتهام صحبت خواهد کرد.

از همین رو سناتور جف فلیک (جمهوری خواه از آریزونا) و سناتور باب کورکر (جمهوری خواه از تنسی) خواستار به تعویق افتادن رای گیری درباره صلاحیت کاوانا شدند.

قبل از مطرح شدن اتهامات این خانم علیه کاوانا، مواضع برت کاوانا، علیه سقط جنین موجب اعتراضات بسیاری از سوی دموکرات ها شده بود. دموکرات ها می گویند کاوانا در صورت راهیابی به دیوان، عالی قانونی بودن سقط جنین در آمریکا را متزلزل خواهد کرد.

به همین دلیل دو نفر از سناتورهای زن جمهوری خواه که برخلاف حزبشان دیدگاه های معتدلی نسبت به سقط جنین دارند هنوز نظرشان درباره کاوانا را اعلام نکرده اند. از این رو در روزهای آتی فشار بر روی سناتور سوزان کالینز (جمهوری خواه از مین) و سناتور لیزا مورکوفسکی (جمهوری خواه از آلاسکا) بیشتر خواهد شد.

اگر این دو سناتور جمهوری خواه به همراه تمام سناتورهای دموکرات به کاوانا رای منفی بدهند، صلاحیت وی تایید نمی شود و این شکست بزرگی برای ترامپ خواهد بود.