رسانه های پاکستان در خبری اعلام کردند که دادگاه تجدید نظر اسلام‌آباد، حکم زندان «محمد نواز شریف» نخست وزیر پیشین این کشور و دخترش را تعلیق کرده و به آزادی آنها حکم داده است.

حکم تعلیق حبس، در جریان فرجام‌خواهی او صادر شده است. 

این دادگاه همچنین حکم زندان داماد نواز شریف را که به اتهام فساد محاکمه و محکوم شده بودند، تعلیق کرده است.

حکم تعلیق یک هفته پس از آن صادر شده است که «بیگم کلثوم نواز» همسر نواز شریف در لندن به علت سرطان درگذشت.

نواز شریف و دخترش به دلیل شرکت در مراسم سوگواری کلثوم نواز موقتا آزاد شده بودند اما روز گذشته - سه شنبه - مجدد به زندان بازگشتند.

«محمد نواز شریف» نخست وزیر پیشین پاکستان روز جمعه ۱۴ ژوئیه (۲۲ تیرماه امسال) در بدو ورود به پاکستان به همراه دخترش مریم نواز دستگیر شدند.

یک هفته پیش از بازداشت نوازشریف، دادگاه مبارزه با فساد پاکستان نواز شریف نخست وزیر پیشین این کشور، مریم نواز دختر و &#۳۹;صفدر&#۳۹; داماد وی را در موضوع پرونده املاک آنها در لندن به تحمل حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد.

نواز شریف که آن زمان در لندن به سر می برد و حکم نیز درغیاب او صادر شد، گفت که انگیزه سیاسی پشت این حکم بوده است.

شریف پس از اعلام رای دادگاه مبارزه با فساد پاکستان، در لندن اعلام کرد که جمعه ۲۲ تیرماه به پاکستان بازگشته و به رای دادگاه اعتراض می کند.

با انتشار اسناد &#۳۹;پاناما&#۳۹; در سال ۲۰۱۵ افشا شد که چند فرزند نواز شریف با شرکت‌های ثبت شده ارتباط دارند و ادعا شد که از آن طریق املاکی در لندن خریداری کرده اند.

خانواده نواز شریف همیشه تاکید کرده‌اند که این املاک از طریق مشروع به دست آمده است.

نواز شریف از فوریه ۱۹۹۰ تا ژوئیه ۱۹۹۳ به مدت سه سال و نیم و از فوریه ۱۹۹۷ تا کودتای بدون خونریزی نوامبر ۱۹۹۹ نخست‌وزیر پاکستان بود.

وی هر دو بار نتوانست دوره پنج ساله نخست‌وزیری را به پایان ببرد و برکنار شد.

نواز شریف برای بار سوم در ژوئیه ۲۰۱۷ و پس از انتشار اسناد پاناما با رای دیوان عالی پاکستان از نخست‌وزیری کناره گیری کرد.

نخست وزیر پیشین پاکستان از سوی دادگاه ویژۀ مبارزه با فساد اقتصادی پاکستان، به صورت غیابی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

«مریم نواز شریف» وارث سیاسی پدرش نیز به هفت سال زندان و همسر او محمد صفدر که نماینده پیشین پارلمان پاکستان بود، به یک سال زندان محکوم شدند.