این توصیف از سوی نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در واکنش به اظهارات لوئیس آلماگرو، دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی درباره حمله نظامی احتمالی به ونزوئلا مطرح شده است.

روز جمعه سازمان کشورهای آمریکایی اعلام کرد که در مسأله حل بحران در ونزوئلا نمی‌توان هیچ گزینه ای را نادیده گرفت که یکی از آنها حمله احتمالی نظامی است.

مادورو در یک نشست خبری در کاراکاس گفت: در رابطه با آشغالی که دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی است، باید گفت او در زباله‌دان تاریخ قرار دارد. ونزوئلا کشور مردان و زنانی است که چنین آشغال‌هایی را مجبور می‌کند تا به آنها احترام بگذارد.

وی همچنین خطاب به آلماگرو تأکید کرد، از آنجایی که حرف حمله را زده، برای آن آماده شود. مادورو ادامه داد:‌ حالا که حرف از حمله زده اید، تفنگ‌هایتان را آماده کنید. ما در ونزوئلا منتظر شماییم.

اوایل روز سه‌شنبه نیز مجلس موسسان قانون اساسی ونزوئلا بیانیه‌ای را منتشر کرد که در آن خواستار استعفای سریع آلماگرو شده است.

رییس سازمان کشورهای آمریکایی پیش‌تر هشدار داده بود که راه‌حل نظامی برای بحران سیاسی و اقتصادی ونزوئلا را نباید رد کرد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، ‌به نقل از خبرگزاری فرانسه، دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی گفته بود: نباید گزینه مداخله نظامی با هدف از میان برداشتن بحران اقتصادی و سیاسی ناشی از فعالیت‌های رییس جمهوری ونزوئلا را حذف کنیم.

سازمان کشورهای آمریکایی یا OAS یک سازمان منطقه‌ای است که در سال ۱۹۴۸ پایه‌ریزی شد که ۳۵ عضو دارد و مقر آن در واشنگتن است.

اوایل ژوئیه سال جاری میلادی رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا درباره احتمال حمله به ونزوئلا در پاسخ به بحران سیاسی در این کشور آمریکای لاتین با مشاوران سیاست خارجی خود، گفت‌وگو و رایزنی داشته است.

در همین حال نیکولاس مادورو نیز به سربازان و ارتش ونزوئلا تاکید کرده تا برای واکنش نشان دادن به تهاجم احتمالی آمریکا آمادگی لازم را داشته باشند.

اخیرا نیز روزنامه‌ نیویورک تایمز به‌ نقل‌ از منابع آمریکایی و ونزوئلایی گزارش داده است که دولت واشنگتن با برخی از افسران متمرد ارتش ونزوئلا برای برنامه‌ریزی به منظور سرنگونی دولت این کشور گفت‌وگویی داشته است.

دولت ونزوئلا با بحران‌های اقتصادی و سیاسی در نتیجه‌ کاهش جهانی قیمت نفت و تحریم‌های آمریکایی دست و پنجه نرم می‌کند.