"هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان توافق بین ترکیه و روسیه برای ایجاد منطقه غیر نظامی در ادلب را به عنوان یک سیگنال خوب تمجید کرده و در سخنانی در پایتخت رومانی در بخارست تاکید کرد که  حالا این مسئله مطرح است که شرایطی تامین شود که همانگونه که توافق شده اجرا شود. همه آنچه که برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی در ادلب نقش دارد مفید است.

ماس البته درباره اجرای این توافق ابراز تردید کرده و گفت: ما در سال های اخیر دیده ایم که توافقاتی وجود داشته است که اجرایی نشده است.

   روز دوشنبه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیداری را در شهر سوچی روسیه برگزار کردند که حدود ۴ و نیم ساعت طول کشیده است. دو طرف در پایان این نشست توافق کردند که یک منطقه حائل غیر نظامی در استان ادلب سوریه تا ۱۵ اکتبر ایجاد کنند.

آمریکا نیز از این توافق استقبال کرده است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این تصمیم روسای جمهور روسیه و ترکیه گفت: ما از اقدامات روسیه و ترکیه برای جلوگیری از حمله تهاجمی نیروهای نظام اسد و متحدانش به ادلب استقبال می‌کنیم و از هر تلاش دیگری برای کاهش خشونت‌ها در سوریه استقبال خواهیم کرد.

دولت سوریه نیز از توافق شکل گرفته برای تاسیس یک منطقه غیر نظامی در ادلب استقبال کرده است. وزارت امور خارجه سوریه در دمشق از ابتکار عملی سخن گفته است که در ممانعت از خونریزی نقش داشته و امنیت را دوباره ایجاد می کند. دولت سوریه در عین حال بر تداوم مبارزه با تروریست ها در این کشور تا آزادسازی تمام این کشور از دست این گروه ها تاکید کرده است.