گائو فنگ روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری تاکید کرد از تصمیم آمریکا متاسف است و برای دفاع از منافع قانونی خود و نظم تجارت آزاد سراسر جهان، کشورش مجبور است تدابیر واکنشی در پیش گیرد.

او افزود: آمریکا خودخواهانه تعرفه را افزایش می دهد و سبب نامشخص شدن رایزنی میان دو طرف شده است چین امیدوار است آمریکا متوجه نتایج منفی ناشی از این عملکرد باشد و با بکارگیری تدابیر قابل اعتماد، آن را تصحیح کند.

دولت آمریکا اعلام کرد که از روز گذشته روی ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای آمریکا علاوه بر ۵۰ میلیارد دلار قبلی، ۱۰ درصد تعرفه وضع کرده است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا تهدید کرده است اگر پکن حاضر به تعامل نشود و منافع واشنگتن را نادیده بگیرد بر روی بیش از ۲۶۷ میلیارد دلار دیگر از کالاهای این کشور تعرفه وضع خواهد کرد.

با این وصف سخنگوی وزارت بازرگانی چین با اعلام اینکه از این تهدیدها هراسان نمی شود، تاکید کرد که تدابیر بازدارنده دامنه داری علیه آمریکا در نظر گرفته خواهد شد.

این مقام چینی افزود: تعرفه های جدید آمریکا در این هفته باعث شد تا پسرفت بیشتری در مذاکرات طرفین بوجود بیاید و این امید وجود دارد که واشنگتن نسبت به عواقب و پیامدهای این اقدامش آگاه باشد و آثار منفی آن را درک کند.

این تعرفه ها تا پایان سال جاری میلادی همچنان ۱۰ درصد خواهد بود ولی طبق وعده ترامپ از اولین روز سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

دولت آمریکا جنگ تجاری با چین را از ماه مارس (اسفند ۹۶) با تعرفه بر روی کالاهای این کشور کلید زد و پیشتر نیز بر روی ۵۰ میلیارد دلار از اقلام چینی وارداتی تعرفه ۲۵ درصدی اعمال کرده بود.

اگر ترامپ بخواهد روی ۲۶۷ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین تعرفه در نظر گیرد آن زمان تقریبا کل محصولاتی که از چین به آن کشور صادر می شود مشمول تعرفه شده است.

این انتظار می رود که هفته آینده هیاتی از سوی چین به ریاست &#۳۹;لیو خه&#۳۹; معاون نخست وزیر این کشور راهی واشنگتن شود ولی پکن از هم اکنون نسبت به موفقیت گفت و گوهای روز ۲۴ سپتامبر در واشنگتن به دلیل اعمال این تعرفه ها ابراز بدبینی کرده است.

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین هم در مصاحبه مطبوعاتی گفت که گفت و گوها اگر بر اساس منافع و احترام متقابل و برابری باشد به نتیجه می رسد و واشنگتن باید اول حسن نیت نشان دهد.