اپک تایمز گزارش داد، جو لیبرمن، سناتور پیشین آمریکایی که سابقه نامزدی معاونت ریاست جمهوری آمریکا را نیز در کارنامه خود دارد، در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: آمریکا در یک زمان مشخض تنها یک وزیر امور خارجه و رییس‌جمهور دارد و آنان به دلیل برگزیده شدن در انتخابات حق دارند که سیاست خارجی کشور را در دست داشته باشند.

لیبرمن ادعا کرد: ما هم‌اکنون ایران را مهار کرده‌ایم و دیدار میان جان کری و وزیر امور خارجه ایران این پیام را مخابره می‌کند که ممکن است شخصی مهم در آمریکا در تلاش باشد تا قدرت آنان را احیا کند و اجازه دهد آنان در برابر تلاش‌های دولت قوی‌تر شوند.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، جان کری اعلام کرده است، در دو سال اخیر پس از ترک کاخ سفید «سه، چهار مرتبه» در شهرهایی همچون نروژ، مونیخ و چند نشست بین‌المللی دیگر با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ملاقات کرده است.

به گزارش فاکس نیوز، کری همچنین در برنامه ای رادیویی تایید کرد که از زمان ترک کاخ سفید، "سه چهار بار" با وزیر امور خارجه ایران دیدار داشته است.

او در این باره توضیح داد که در این دیدارها کارش مشاوره دادن به جواد ظریف، برای مواجهه با سیاست خارجی دونالد ترامپ نبوده است، بلکه خواسته در دیدارهایش متوجه شود "ایران ممکن است چه کاری برای بهبود مناسبات منطقه انجام دهد؟ بحران یمن چه طور حل می‌شود؟ برای صلح در سوریه چه خواهند کرد؟"

کری همچنین در گفت‌وگویش با برنامه "نشست روزانه با دانا پرینو" که از شبکه فاکس نیوز پخش می شود، تکذیب نکرد که به ایرانی ها گفته است، تا پایان دوره ترامپ و روی کار آمدن یک رییس‌جمهور دموکرات دیگر منتظر بمانند.

به دنبال اظهارات کری درباره دیدار با ظریف، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار او با محمد جواد ظریف را "بی‌سابقه و نامناسب" دانسته بود.

پمپئو همچنین در توییتر اظهار کرد: در تناقض با آن‌چه که برای فریب مردم آمریکا به آنان گفته شد، برجام تمام راه‌های ساخت تسلیحات هسته‌ای را به روی ایران نبسته است.

بر اساس گزارش شبکه خبری سی ان ان، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در وزارتخانه خود به خبرنگاران گفت: کاری که کری انجام داده، نامناسب و بی سابقه است.

پمپئو در این نشست افزود: او وزیر خارجه پیشینی است که با بزرگ‌ترین کشور حامی ترور در ارتباط بوده و به گفته کری، او با آن ها گفت‌وگو کرده و به آنان گفته که تا پایان این دولت منتظر باشند.

پمپئو در این اظهارات در حالی ایران را بزرگترین کشور حامی ترور خوانده که کشورش یکی از حامیان و تامین‌کنندگان اصلی تروریست‌ها و گروه‌های تروریستی است.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: نمی‌توانید در تاریخ آمریکا سابقه‌ای از چنین رفتاری پیدا کنید و این وزیر خارجه پیشین نباید دست به چنین اقدامی می‌زد.

پمپئو در پاسخ به سوالی در خصوص اقدام کری آن را "فراتر از نامناسب" توصیف کرد