در پی انتخاب امروز یکشنبه هیات رییسه چهارمین دوره پارلمان عراق (شامل رییس و دو نائب اش)، &#۳۹;محمد الحلبوسی&#۳۹; رییس جدید پارلمان عراق با درخواست برخی از نمایندگان برای رسیدگی فوری به مشکلات حاد بصره موافقت کرد.

الحلبوسی که از نمایندگان استان سنی نشین الانبار در غرب عراق است، با درخواست نمایندگان برای فراخوان سه وزیر بهداشت، منابع آب و شهرداری ها به منظور رسیدگی به مشکلات حاد بصره در زمینه معضل آب، موافقت کرد.

همچنین رییس پارلمان اعلام کرده که در راس هیاتی عازم بصره می شود تا از نزدیک بر مشکلات این استان در زمینه های مختلف واقف شود.

الحلبوسی سپس با اعلام پایان اولین جلسه پارلمان که از ۱۲ شهریورماه گذشته آغاز شده و تا به امروز (یکشنبه) به خاطر انتخاب هیات رییسه، مفتوحه مانده بود، موافقت کرد و جلسه بعدی پارلمان به ۲۵ سپتامبر (۳مهرماه آینده) موکول شد.

بعد از انتخاب هیات رییسه پارلمان، براساس قانون اساسی اکنون باید رییس جمهوری انتخاب شده و رییس جمهوری جدید، فراکسیون بزرگ پارلمان را متولی معرفی نخست وزیر و تشکیل دولت جدید (جایگزین دولت حیدر العبادی) کند. 

براساس توافق بین فراکسیون های بزرگ در عراق، ریاست پارلمان سهم عرب های سنی، رییس جمهور سهم کردها و نخست وزیری سهم شیعیان است.

نائبان رییس پارلمان یکی از شیعیان (از فهرست انتخابی سائرون مورد حمایت مقتدا صدر) و دیگری از حزب دموکرات کردستان عراق (مسعود بارزانی) انتخاب شده اند.

انتخاب هیات رییسه پارلمان براساس توافق بین فراکسیون های بزرگ شیعه، کرد و عرب سنی صورت گرفته و در این میان تفاهمات اخیر رهبران دو فراکسیون بزرگ الفتح (نزدیک به الحشد الشعبی) و سائرون ( مورد حمایت مقتدا صدر) در این روند نقش تعیین کننده داشته است.

جریان های پیروز انتخابات عراق محکوم به مواد قانونی در قانون اساسی عراق هستند که براساس آن باید در یک زمانبندی مشخص روسای سه گانه برگزیده شده و دولت جدید کار خود آغاز کند.