بورس امروز (یکشنبه) با افت ۲ هزار و ۴۰۸ پله ای نسبت به دیروز، در جایگاه ۱۵۵ هزار و ۷۱۰ واحدی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، پس از رشد شتابان بورس در روزهای اخیر، امروز شاخص به مرحله استراحت و اصلاح وارد شد.

بر این اساس، در بیشتر صنایع و گروه هایی که در روزهای اخیر رشد زیادی را تجربه کرده بودند، روند منفی حاکم بود.

در معاملات امروز چهار میلیارد و ۹۶۲ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۲ هزار و ۲۹ میلیارد ریال در ۲۶۶ هزار و ۳۵۵ نوبت داد و ستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۷۰۴ واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۱۲۱ واحد کاهش داشت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۸۵ واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

شاخص آزاد شناور ۲ هزار و ۴۹۹ واحد عقب نشست که این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) ۲ هزار و ۱۴۵ واحد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز سه هزار و ۱۷ واحد کاهش یافت.

بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای فولاد، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فملی (ملی صنایع مس)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و پارس (پتروشیمی پارس) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بر جای گذاشتند.

صدرنشینی گروه شیمیایی و پتروشیمی

گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۳۹۱ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۶ میلیارد ریال دادوستد شد.

گروه بانک ها به ارزش یک هزار و ۶۷۴ میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش یک هزار و ۶۷۳ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه خودرو با دادوستدی به ارزش یک هزار و ۱۲۴ میلیارد ریال قرار گرفت و گروه فرآورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش ۷۴۰ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

اصلاح ۱۰ پله ای فرابورس

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز ۱۰ پله افت کرد و در جایگاه یک هزار و ۷۹۴ واحدی قرار گرفت.

همچنین در بازار فرابورس، بیش از یک میلیارد و ۶۳ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از یک هزار و ۷۷۸ میلیارد ریال دادوستد شد.

برپایه معاملات امروز نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، ذوب (ذوب آهن) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بیشترین تاثیر منفی و مارون (پتروشیمی مارون) بالاترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس داشتند.