روسیه روز شنبه از برگزاری رزمایش بزرگ خود در دریای ژاپن و با وجود نگرانی مقام‌های ژاپنی از افزایش توانمندی نظامی این کشور در منطقه خبر داد.

  به نوشته «خبرگزاری فرانسه» این رزمایش که بخشی از رزمایش عظیم «وستوک۱۸» است در ۱۱ سپتامبر (سه‌شنبه گذشته) در شرق روسیه آغاز شد و قرار است تا دوشنبه هفته جاری ادامه یابد.

 در رزمایش بزرگ روسیه ۳۰۰ هزار نیرو، ۳۶ هزار خودرو، ۱۰۰۰ هواپیما و ۸۰ کشتی جنگی حضور دارند. نیروی دریایی روسیه در  این رزمایش دریایی تسخیر یک منطقه ساحلی فرضی را در منطقه «پریموری» تمرین کرد.

سرلشکر «دیمیتری کوالنکو» در این زمینه به خبرنگاران گفت که این رزمایش خاص شامل تمرین‌های دریایی، هوایی، توپخانه و موارد دیگر است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، ژاپن نگران تقویت بنیه نظامی روسیه در منطقه به ویژه جزایر کوریل، یکی از چهار جزیره مورد مناقشه با مسکو است.

این در حالی است که ژاپن مدعی دو جزیره بزرگ جنوبی است و آن‌ها را هم چون جزیره‌های کوچک «شیکوتان» و «هابومای»، بخشی از خاک خود می‌داند. این اختلاف بر سر مالکیت جزایر کوریل باعث بروز مناقشه‌ای بین دو کشور ژاپن و روسیه شده‌ است.

 مسکو، اما  این جزایر مورد ادعای ژاپن را بخش جدائی ناپذیر روسیه می‌داند. روس‌ها استفاده مشترک از مناطق مورد اختلاف که دارای منافع بالقوه ساحلی و منابع دریائی است را پیشنهاد کرده‌اند.

سران هر دو کشور در سال‌های اخیر ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند اختلافات را از طریق مذاکره حل و فصل کنند.