مک راون در سال ۲۰۱۱ رهبری عملیاتی را برعهده گرفت که گفته شد برای ترور «اسامه بن لادن» سرکرده وقت القاعده در پاکستان طراحی شده بود.

وی از پست خود در وزارت دفاع آمریکا پس از انتشار مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز که در آن از «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به دلیل لغو صلاحیت امنیتی «جان برنان» رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) انتقاد کرده بود، کناره گیری کرد.

مک راون در این مقاله ضمن درخواست از ترامپ برای لغو صلاحیت امنیتی خودش نوشت: مایه افتخار است اگر صلاحیت امنیتی من را نیز لغو کنید، در آن صورت می توانم نامم را به فهرست مردان و زنانی اضافه کنم که به ریاست جمهوری شما خرده گرفته اند.

ترامپ صلاحیت امنیتی برنان را پس از انتقادهای وی از رئیس جمهوری آمریکا لغو کرد. کاخ سفید دلیل لغو صلاحیت امنیتی برنان را محافظت از اطلاعات محرمانه و حساس از او به واسطه رفتارهای خودسرانه اش اعلام کرد.

برنان که از رفتار ترامپ در جریان دیدار چندی پیش اش با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در فنلاند انتقاد کرد و سخنان ترامپ را خیانت آمیز خواند، گفت که احتمال دارد از دولت ترامپ به دلیل لغو صلاحیت امنیتی خود شکایت کند.

وی یادآور شد که برای جلوگیری از محرومیت دیگر مقام های فعلی و پیشین آمریکا از صلاحیت امنیتی، اقدام حقوقی را مورد توجه قرار می دهد.

رئیس جمهوری آمریکا در حالی مجوز رئیس پیشین سیا را برای دسترسی به اطلاعات محرمانه لغو کرده که برنان از زمان روی کار آمدن ترامپ، همواره انتقادهای گزنده‌ای به وی داشته است.