نرخ افغانی واحد پول افغانستان طی چند ماه اخیر حدود هفت درصد کاهش داشته است که از برابری 68 افغانی مقابل هر دلار آمریکا به 75.5 افغانی رسیده است که همین رخداد رئیس بانک مرکزی افغانستان را به میان نمایندگان مطبوعات آورد تا برای قانع کردن افکار عمومی از اقدامات خود برای جلوگیری از تداوم کاهش ارزش افغانی و بهبود آینده سخن بگوید.
چهارشنبه ۲۱ شهریورماه در صفحات اجتماعی کاربران افغانستان اخباری از تبادله هر دلار برابر ۷۷ تا ۸۰ افغانی منتشر شد و برخی فضا سازی را تا سقف ۹۰ افغانی هم بالا بردند که اهمیت این امر سببب شد تا رئیس بانک مرکزی کنفرانس مطبوعاتی برگزار کند و علت این سقوط را علاوه بر کار تبلیغاتی سوء جویان، به احتکار مردم نیز نسبت دهد.
رئیس بانک مرکزی به قاچاق ارزهای خارجی به بیرون از افغانستان اشاره کرد و گفت که اقدام هایی در این باره صورت گرفته و مردم به زودی از آن آگاه خواهند شد.
وی افزود: بخشی از کاهش ارزش افغانی برابر دلار، به دلیل سقوط قیمت ارزهای دیگر کشورها در منطقه است که افغانستان با آنها ارتباط بازرگانی دارد و همین اثر می گذارد.
منابع خبری افغانستان مدت هاست از قاچاق دلار از کشورشان به ایران، پاکستان و امارات گزارش می دهند و همواره انگشت اتهام و سقوط ارزش افغانی را به آن ارتباط داده اند، اما میزان قاچاق ارز و اثر آن با توجه به حجم نقدینگی ارزی افغانستان به عنوان یک عامل اثرگذار یک سویه همواره از سوی کارشناسان مورد تردید بوده است.
رئیس بانک مرکزی افغانستان در نشست خبری از مردم کشورش خواست که خام تبلیغات نادرست سودجویان نشوند و بدون دلهره به زندگی عادی خود ادامه دهند.
«صدیق الله خلیل» وعده داد بانک مرکزی بطور کامل توانایی مدیریت ارز را در کشور دارد.
وی گفت که این بانک توانایی تأمین، رفع نیازهای بازار به ارزهای خارجی را برای بلند مدت دارد و هیچ نگرانی در این باره وجود ندارد و به مردم گفت که روز شنبه یعنی امروز ۳۲ میلیون دلار در بازار تزریق خواهد شد. با این حال امروز (شنبه) قیمت برابری دلار با افغانی تغییری نکرد و حتی در ساعاتی از روز هر دلار به ۷۵.۳۰ افغانی هم رسید. 
بانک مرکزی افغانستان برای مدیریت و حفظ تعادل قیمت ارز از تزریق دلار به بازار و جمع آوری نقدینگی افغانی بهره می برد که این کار اغلب با استفاده از محل کمک های خارجی انجام می شود.
رئیس بانک مرکزی افغانستان گفت: در ۹ ماه گذشته بیش از ۱.۶ میلیارد دلار در بازار توزیع کرده است و در مقابل ۱.۸ میلیارد درآمده داشته است. 
بانک مرکزی افغانستان دو راهکار دیگر را برای مدیریت ارز و حفظ ارزش پول ملی خود بکار بسته و به همه بانک ها اعلام کرده است که اجازه ندارند انتقال ارز از مرکز به استان ها داشته باشند و هر استان باید نیاز ارزی خود را از محل همان استان تامین کند.
این تصمیم باعث شد تا بازرگانان در استان های مرزی مانند هرات برای گرفتن سپرده ارزی خود به بانک ها مراجعه کنند و با نبود ارز روبرو شوند که این امر سبب اعتراض آنها شد.
در راهکاری دیگر، بانک مرکزی افغانستان ارایه خدمات خزانه داری بین بانک ها در شعبات استان ها را محدود به افغانی کرد، یعنی تامین کننده پول ملی در استان هاست که این هم به نوعی بها بخشیدن به نقش افغانی در گردش پول کشور است.
بعد از نشست خبری رئیس بانک مرکزی در کابل، «جیلانی فرهاد» سخنگوی استاندار هرات افغانستان خبر داد که در آن استان ۱۳ تن را به اتهام قاچاق دلار به ایران بازداشت کرده اند.
بر اساس قانون بازار آزاد که افغانستان از آن پیروی می کند، هر کس حق دارد برای منفعت خود خرید و فروش ارز کند اما بانک مرکزی و دولت هم موظف اند برای مدیریت مالی جامعه و حفظ ارزش پول ملی اقدامات متناسب انجام دهند، کاری که به نظر می رسد بانک مرکزی افغانستان به آن مشغول است، اما در آینده مشخص می شود که راهکارها مشکلات ارزی کشور را برطرف می کند.