بسیج اساتید دراین نامه آورده است: اخیراً حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رئیس ستاد اربعین حسینی در هشتمین جلسۀ ستاد مرکزی اربعین حسینی اظهار داشته است که &#۳۹;ویزای اربعین بر اساس نرخ رسمی ارز چهل دلار محاسبه و آنچه که زائران باید پرداخت کنند براساس نرخ رسمی در ایران است که معادل ریالی آن را پرداخت خواهند کرد&#۳۹;. 

بسیج اساتید کشور آورده است: در این اظهارات، اولین سؤالی که به ذهن هر ایرانی خطور می کند این است که چرا در روابط میان دو کشور مسلمان، به خصوص در رویداد بزرگ و رستاخیز گونۀ اربعین حسینی، &#۳۹;دلار امریکایی&#۳۹; حکمفرما است؟ 

این نامه در ادامه خاطرنشان می کند: سابقۀ پیوند تاریخی روابط دو کشور همسایه و مسلمان ایران و عراق، همیشه سدّ سیاست های تفرقه انگیز استکبار برای گسترش سلطه خود در میان کشورهای مسلمان منطقه بوده است؛ گواینکه جنگ هشت ساله حزب بعث عراق و همپیمانان غربی علیه ملت ایران نیز نتوانست این رابطۀ ایمانی و تاریخی را دگرگون کند، چرا که پس از پایان جنگ تحمیلی و فروپاشی حزب بعث، هر دو ملت ایران و عراق با از سرگیری روابط فرهنگی و اقتصادی خود نشان دادند که این پیوند گسستنی نیست، بویژه پذیرایی برادرانه و محبت آمیز مردم ستم کشیدۀ عراق در ده سال اخیر از زائران مسلمان دیگر کشورها ازجمله ایرانیان نشان داد که مسلمین بنا به قول رسول گرامی اسلام برادرند و باور به راهبرد اخوّت، با مکر و کید بیگانگان محو شدنی نیست. 

بسیج اساتید کشور خطاب به این دو وزیر آورده اند: به نظر می رسد در شرایط محاصره اقتصادی ملّت های منطقه به خصوص مضایق تحریمی علیه ایرانیان، همسایگان مسلمان امّا کماکان می توانند در تداوم ارتباط تاریخی خود بویژه ارتباطات اقتصادی،کمک کار و حامی ملت های خود باشند. حذف دلار از مبادلات تجاری کشورهای مسلمان و جایگزینی پول رایج هر کشور در مبادلات منطقه ای به خصوص در مناسبات آئینی، یکی از ده ها راه حلّی است که می تواند در کاهش آلام ناشی از تروریسم اقتصادی دشمنان اسلام بویژه آمریکای جنایتکار علیه ملت مسلمان ایران و سایر ملل مسلمان منطقه نقش تعیین کننده ای داشته باشد. 

این نامه در ادامه خاطر نشان می کند: سازمان بسیج اساتید به نمایندگی از استادان کشور به وزارت کشور و وزارت امور خارجه اعلام می دارد؛ کسب توافق با کشور مسلمان و برادر؛ عراق، برای حاکم کردن ارز دو کشور و تسهیل رفت و آمد زائران هردو ملّت به کشورهای یکدیگر، در قبال ایستادگی ملت ایران در مواجهه با زورگویی های استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایت پیشه، کمترین کاری است که از وزارتخانه های کشور و خارجه انتظار می رود در ایفای آن کوشا باشند. 

اساتید بسیجی دانشگاه های کشور می افزاید: چنانچه ظرفیت اداری برای رفع موانع گفته شده وجود ندارد به نظر می رسد استمداد از نیروهای لایزال مردمی و مرجعیت انقلابی در ایران و عراق خواهد توانست موانع بروکراتیک و بعضاً ناسالم را در تسهیل گری مناسبات دو ملّت بزداید. به راستی آیا دستگاه های دیپلماتیک و کارگزاران سیاست داخلی ناتوان از پیگیری و انعقاد چنین توافقی هستند؟ 

در ادامه این نامه تصریح شده است: اساتید بسیجی انتظار دارند وزارتخانه های کشور و خارجه بتوانند ضمن شناسایی و حذف عوامل نفوذی در باورهای نمایندگان سیاسی و اداری دو کشور، نسبت به &#۳۹;نگرش استیلاجویانۀ&#۳۹; آمریکا، در اقدامی انقلابی، دلار؛ این پول بی پشتوانه امّا علامت استیلای زورِ نظام سلطۀ جهانی را از چرخة مبادلات تجاری، اقتصادی، گردشگری و رفت و آمدهای زیارتی میان کشورهای همسو با ایران حذف کرده و به خصوص نشان دهند که کمترین ثمرۀ استعداد اربعین از حیث روندهای تاریخی و مناسبات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، حذف رژیم جعلی و صهیونیستی از منطقه در ۲۵ سال آینده است.