سردار احمدعلی گودرزی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۳ باند سارقان مسلح در استان فارس توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند که به ۲۲۰ فقره سرقت اعتراف کردند.

وی با بیان اینکه اعضای یکی از این باندها مسلح بوده‌اند، به جزئیات دستگیری آنان توسط نیروی انتظامی فارس و پلیس آگاهی پرداخت و افزود: ظهر پنجشنبه مأموران نیروی انتظامی در منطقه صدرا و بزرگراه حسینی ال‌هاشمی با اعضای این باند سرقت درگیر شده و در یک تعقیب و گریز که منجر به زخمی شدن ۲ تن از سارقان شد، نفرات آن را دستگیر کردند.

این مقام مسؤول همچنین گفت: ۱۵ سارق در این راستا دستگیر شده‌اند که در ۳ باند سرقت فعالیت می‌کردند که سرکرده باند نخست شخصی به نام محمد با همدستی عادل و رضا که از استان‌های دیگر به فارس آمده بودند سرقت می‌کردند. ضمن اینکه ۳خانم نیز آنان را همراهی می‌کرده که در یک منزل ویلایی ۲ طبقه در حاشیه شیراز زندگی می‌کردند.

فرمانده انتظامی فارس با بیان اینکه این باند به روش توپی زنی قفل درب منزل سرقت می‌کردند، تصریح کرد: اموالی که این باند سرقت می‌کردند شامل پول، زیورآلات، تلویزیون، فرش، پرنده‌های زینتی و ... بوده است.

گودرزی همچنین گفت: این باند از یک و نیم سال پیش در استان فارس فعال بوده، البته در یک استان ساکن نمی‌شدند و در استان‌های مختلف حضور پیدا می‌کردند.

وی افزود: بیش از ۱۵۰ فقره سرقت توسط این ۹ نفر انجام‌ شده که ۲ نفر از آنان نیز توسط پلیس آگاهی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.

این مقام انتظامی در خصوص درگیری مسلحانه این افراد گفت: سارقان در تعقیب و گریز با پلیس که روز پنجشنبه در منطقه صدرا و بزرگراه حسینی ال‌هاشمی روی داد، خودروی پژوی ۲۰۶ یک فرد را به زور گرفته و وی را از اتومبیل به پائین پرت می‌کنند که پس از ۵ مرحله شلیک به مأموران پلیس، مأمورن پلیس هم به آنها شلیک می‌کنند که  یکی از سارقان که رئیس باند هم بوده است مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد.

فرمانده انتظامی فارس در مورد محل فعالیت این باند نیز گفت: اعضای این باند در استان‌های خوزستان، البرز، فارس و. فعالیت می‌کردند و در این راستا تعدادی مالخر نیز دستگیر شده‌اند.

*۷۰فقره سرقت توسط ۲ باند دیگر

گودرزی به باند دوم دستگیر شده نیز اشاره کرد و گفت: باند بعدی باند سارقین درحرکت بوده که از کرج، کرمانشاه، اصفهان و ... سرقت می‌کرده و بیشتر پول و طلاجات سرقت می‌کردند و در منزلی در شمال غرب شیراز ساکن بودند.

وی با بیان اینکه اعضای این باند به ۵۰ فقره سرقت را اعتراف کردند، تصریح کرد: اعضای این باند اصالتاً اهل استان البرز بودند و تابه‌حال ۵ نفر از آنان دستگیر شد‌ه‌اند و نام سرکرده باند، شخصی به نام حیات است.

فرمانده انتظامی فارس به باند سوم نیز اشاره کرد و افزود: اعضای باند سوم با ۲۰ فقره سرقت از کرج و همدان و کرمانشاه و خوزستان سرقت کرده و اهل استان‌های غربی کشور هستند که به‌صورت خانوادگی به شیراز آمده و منزل مبله می‌گرفتند و در منازل ویلایی اقدام به سرقت می‌کردند.

گودرزی تصریح کرد: درمجموع از این ۳باند، ۲۲۰ فقره سرقت کشف‌ شده است.

این مقام انتظامی افزود: در بحث سرقت‌ها طی ۶ماه گذشته، سرقت مسلحانه ۷۷درصد، سرقت به عنف ۳۷درصد و درمجموع کشف سرقت‌ها نیز ۱۰درصد در مدت مشابه نسبت به سال قبل، افزایش داشته است.

*کاهش قتل در فارس

گودرزی همچنین به کاهش ۲۲ درصد قتل در ۶ ماه گذشته در فارس نسبت به سال قبل اشاره کرد و افزود: در هفته گذشته ۳ قتل در استان اتفاق افتاده که هر ۳ نیز کشف‌ شده و درمجموع ۱۲۱ درصد قتل‌ها در ۶ماه گذشته کشف‌ شده است.

فرمانده انتظامی فارس افزود: ۳قتل هفته گذشته در استهبان و شیراز روی‌داده است؛ که یکی از آنان مربوط به دختری یزدی است که ۲جوان وی را از استان یزد آورده بودند که با خوردن قرص کشته‌ شده بود و پس از ۵ روز جسدش از زیرخاک کشف و ۲ مجرم نیز دستگیر شدند.

گودرزی همچنین از افزایش کلاه‌برداری و جرائم جعل خبر داد و گفت: این جرائم ۳۲ درصد افزایش پیداکرده و کشف این موراد نیز افزایش داشته است که درمجموع حدود ۸۰درصد جرائم کشف شده است.

این مقام مسؤول اضافه کرد: در مبارزه با قاچاق نیز یک هزار و ۵۴۳ میلیارد ریال در سال جاری انواع کالای قاچاق کشف‌ شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۱ درصد کشفیات افزایش داشته و در این راستا ۱۹۸ محموله مهم و بالای ۱۰۰ میلیون تومانی کشف شده است.

وی از کشف یک انبار احتکار پوشک بچه در شیراز نیز خبر داد و گفت: در ۲۰ شهریور ۹۷ انباری کشف شد که حاوی پوشک بچه ۳۵۶کارتون، ۵۰کارتن نواربهداشتی و ۲۴دستگاه یخچال به مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بود که با همکاری سازمان تعزیرات اموال مکشوفه در سطح بازار در حال توزیع است.