مجله واشنگتن اگزمینر در مطلبی با اشاره به اظهارات باب وودوارد، خبرنگار افشاکننده واترگیت و عامل استعفای ریچارد نیکسون در کتاب جدید خود به نام "ترس" نوشته است: جرد کوشنر، مشاور ارشد دونالد ترامپ در طرح خود برای تقویت اتحاد میان عربستان و رژیم صهیونیستی توانست بر اپوزیسیون پنتاگون، وزارت خارجه و مشاور امنیت ملی کاخ سفید غلبه کند.

وودوارد در کتاب "ترس" نفوذ کوشنر در کاخ سفید را تایید می‌کند و از دلیل سفر غیرمنتظره دونالد ترامپ به عربستان و سرزمین‌های اشغالی در اوایل آغاز به کار دولتش در ماه مه ۲۰۱۷ پرده برمی دارد. وودوارد در این کتاب می گوید که این سفر تلاشی برای به انزوا کشاندن ایران و پیش کشیدن مجدد مساله مذاکرات صلح خاورمیانه است.

وودوارد در این کتاب می نویسد که در اوایل دولت دونالد ترامپ، درک هروی، کارشناس اطلاعات امنیت ملی و امور خاورمیانه نگرانی هایی را درباره نیروهای حزب الله لبنان مطرح کرد و آن را تهدیدی برای رژیم صهیونیستی دانست.

وودوارد نوشته است که هروی درباره "جنگی فاجعه بار" هشدار داد اما احساس کرد که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه وقت آمریکا، جیمز ماتیس، وزیر دفاع این کشور و هنری ریموند مک مستر، مشاور امنیت ملی وقت به این وضعیت "توجهی ندارند" و در نتیجه با کوشنرِ بانفوذ دیدار کرد که در نهایت هم به ترامپ پیشنهاد داد که نخستین سفر خارجی خود به عنوان رییس جمهور آمریکا را به مقصد عربستان و سرزمین های اشغالی صورت دهد که هر دو دشمنان ایران هستند و از سوی دولت اوباما با برخورد گرمی روبه رو نبوده اند؛ دولتی که توافق هسته ای با ایران را امضا کرد که ترامپ از آن تنفر دارد.

 وودوارد در کتاب "ترس" نوشته است: دیدار از عربستان می تواند برای اسرائیل هم سودمند باشد. عربستانی ها و اسرائیلی ها هر دو دشمنان دیرین ایران هستند و هر دو روابط علنی و مهمی با یکدیگر دارند. هروی می دانست که باید برای چنین مساله ای بر کوشنری متمرکز شود که مشخصا تنها یک مشاور ارشد رییس جمهور نبود.

همزمان با تلاش کوشنر و هروی برای سفر ترامپ به عربستان و سرزمین‌های اشغالی، مخالفان برای اعمال فشار بر آن‌ها صف‌آرایی کردند. بر اساس اظهارات وودوارد، مک‌میتر، ماتیس، تیلرسون و ریک ژری، وزیر انرژی کابینه ترامپ مخالف این سفر بودند.

به نوشته کتاب "ترس" در نشستی مهم در ماه مارس "هیچ‌کس از طرح چنین نشستی که کوشنر در آن زمان پیشنهاد داد، حمایت نکرد".

کوشنر اما کار خود را کرد. وودوارد در این کتاب نوشته است: داماد رییس جمهور گفت "می دانم که خیلی جاه طلبانه است". او ایستاد و گفت "نگرانی ها را درک می کنم اما فکر می کنم این دیدار فرصت خوبی برای ما است. باید آن را به رسمیت بشناسیم. می دانم که باید مراقب باشیم. باید سرسختانه برای آن اقدام کنیم، جوری که انگار قرار است اتفاق بیفتد. و اگر به نظر برسد که نمی توانیم به چیزی که می خواهیم برسیم، زمان زیادی برای اقدام در راستای آن خواهیم داشت. اما این یک فرصت است که باید آن را تصاحب کرد." سپس هیچ کس نه نگفت.

کتاب "ترس" افشا می کند که کوشنر توافقاتی کلیدی را متوقف کرد تا کاری کند که عربستان میلیون ها دلار را صرف خرید سلاح کند و این دلیلی مهم برای دیدار ترامپ از عربستان و نشانی از آمادگی این کشور برای مقابله با ایران بود.

در مذاکراتی که پیش از این دیدار صورت گرفت، مقامات سعودی ظاهرا به اندازه کافی از آمریکا سلاح خریداری نکردند. وودوارد در این باره نوشته است: پس کوشنر تلفن را برداشت و به محمد بن سلمان ۳۱ ساله، پسر شاه سعودی زنگ زد؛ کسی که فکر می کرد رهبر آینده پادشاهی عربستان است. این کار جواب داد.  

کوشنر همچنین با دعوت ولیعهد عربستان به کاخ سفید نیز مراتب تشریفاتی را زیر پا گذاشت. تیلرسون و ماتیس نیز همچنان معتقد بودند که هنوز برای سفر به عربستان و سرزمین های اشغالی زود است.

به هر حال این دیدار در مه ۲۰۱۷ صورت گرفت و عرصه را در اختیار پیروزی سیاست های پشت پرده دیگر کوشنر قرار داد و احتمالا به ولیعد عربستان نیز کمک کرد.

طبق آنچه وودوارد نوشته، به دنبال نشست ترامپ با سعودی ها "یک ماه بعد از این نشست ملک سلمان، محمد بن سلمان ۳۱ ساله را به عنوان رهبر پادشاهی عربستان منصوب کرد که احتمالا سرپرستی این کشور را تا دهه های آتی در دست داشته باشد".