تیم نساجی قائمشهر در دیداری پرحاشیه در ورزشگاه آزادی با نتیجه 2-1 مقابل پرسپولیس شکست خورد. دیداری که جنجال های کنار زمین آن و فریادهای مکرر برانکو و جواد نکونام علیه داور آن را از یک مسابقه معمولی به دیداری پرتنش تبدیل کرد.

جواد نکونام که به واسطه حضورش در فوتبال اسپانیا از سوی هوادارانش «جواد لالیگایی» خطاب می شود، نشان داد که در لحظه های پرتنش می تواند یک کارلوس کی روش تمام عیار باشد. او مثل کی روش با پیراهنی یقه باز، زنجیر طلا بر گردن، ایستاده کنار زمین، آماده برای تهییج بازیکنان و سرشار از انرژی خود را برای ورود به هر جنجالی آماده نشان داد. برای هر سوت که به نظرش اشتباه آمد به کرمانشاهی داور وسط و داور چهارم چنان تاخت که حتی برانکو را هم به واکنش وادار کرد.

شهریور ۹۵ روی سکوهای ورزشگاه آزادی ایران را مقابل قطر تشویق می کردم. مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه. بازی کنار زمین بسیار پرتنش دنبال می شد تا اینکه روی اشتباه دروازه بان قطر، قوچان نژاد گل زد. دقیقه ۹۳. ورزشگاه منفجر شد اما از طبقه دوم استادیوم می دیدم که یک نفر حتی بیشتر از گوچی خوشحال بود! او از کنار نیمکت ما به سمت نیمکت قطر رفت و با مشت های گره کرده شادی کرد، وسط زمین دوید و بازیکنان قطر با او درگیر شدند و ..

آن مرد تیره پوش کسی نبود جز جوادنکونام که در آن برهه عضو کادر فنی تیم ملی بود یک جنجال تمام عیار ساخت تا نشان دهد این فقط کی روش نیست که گاهی به شکل دیوانه وار کنار زمین را به یک کوره آتشین تبدیل می کند.

او شب گذشته هم همان نقش را بازی کرد. یک مربی پرانرژی که شاید حتی اگر با همین آمادگی جسمانی لباس ورزشی بپوشد از بسیاری از هافبک های حال حاضر فوتبال ایران بازی با کیفیت تری به نمایش بگذارد. نکونام جوان تحت فشار خردکننده ای قرار دارد. صعودشان به لیگ برتر آنقدر جان فرسا و دشوار بود که شاید نیاز داشت یک فصل تمام استراحت کند. اما جواد نکونام که قائمشهری ها را به رویایشان رسانده بود وارد جدال تازه ای شد.

این نکونام بود یا کارلوس کی روش؟

او گرچه سکوت کرد اما حتماً حواشی مربوط به اتهام تبانی و احتمال جایگزینی تیم خونه به خونه بابل با نساجی و ... بخشی از تمرکزش را به هم زد. در شهری که مردم عاشقانه نساجی را دوست دارند، مربیگری آسان نیست. کسی به قدرت رقیبان نگاه نمی کند، همه فقط بُرد می خواهند. درخشش نساجی و شکست دادن رقیبان. حتی اگر پرسپولیس در ورزشگاه آزادی مقابلشان ایستاده باشد.

نکونام مقابل پرسپولیس، کارلوس کی روش بود مقابل هر تیم ملی دیگری! با این تفاوت که نکو تمام وقت اتوبوس پارک نکرد و تا دقیقه آخر میل به بُردن داشت. او، علی کریمی، مهدی رحمتی، افشین پیروانی، سیدجلال حسینی و یکی دو جین بازیکنی که با کی روش کار کرده اند و بعد مشخص نشد دقیقاً به چه دلیلی کنار رفتند هنوز دست به سکوت زده اند.

نکونام آشکارا از کی روش دلخور است اما نمی گوید. سکوتی که ممکن است بعد از رفتن مربی پرتغالی بشکند و رازهایی فاش شود که برای همه ما شنیدنش هیجان انگیز است. چیزی مثل همین تکنیک مشت گره کردن ها و هوار کشیدن ها سر داور برای مغلوب کردن و برگردان نظرش!