تارنمای ژاپن تایمز نوشت: با وجود این ارتباطات نزدیک، ترامپ تاکید کرده است که درصدد اعمال تعرفه های سنگین روی کالاها و خودروسازان ژاپنی است که می تواند سرنوشت روابط را تغییر دهد.

 

&#۳۹;یوکیو ایدانو&#۳۹; رییس حزب قانون اساسی دمکرات در ژاپن و از مخالفان اصلی دولت آبه در مصاحبه ای تصریح کرد که سیاهه ای از اختلافات تجاری و اقتصادی میان دو کشور از سوی نخست وزیر آبه در اختیار ترامپ قرار گرفته است که می تواند به مناسبات دو طرف بشدت لطمه بزند.

 

آبه اولین رهبر از کشورهای جهان بود که به محض پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ با او دیدار و گلف بازی کرد.

رهبر مخالفان می گوید که اما ترامپ خیلی زودتر از آنچه تصور می شد از پیمان تجاری ترانس پاسیفیک که مورد حمایت ژاپن و ۱۰ کشور دیگر بود خارج شد و پس از آن روی فولاد و آلومینیم وارداتی از ژاپن تعرفه بست.

ایدانو از سیاستمداران کهنه کار ژاپن که زمانی وزیر تجارت بوده است، گفت که آبه باید قدرت دفاع از منافع تجاری در برابر ترامپ را داشته باشد و سیاست مشخصی هم درباره کره شمالی اتخاذ کند.

وی افزود اگر آبه اختلافات را بازگو نکند و مشکلات را طرح نکند شاید در کوتاه مدت روابط بدون مشکل باشد و خوب به نظر برسد اما دیری نمی پاید که وضعیت متحول شده و مناقشات بزرگی در مناسبات بروز می کند.

۵۲۳۱۱

رییس حزب بزرگ مخالف دولت ژاپن گفت از حضور نظامی آمریکا در ژاپن حمایت می کند اما تصورش این است که واشنگتن به یک پایگاه بزرگ نظامی در اوکیناوا نیاز ندارد و این موضوعی است که باید در جابجایی پایگاه قدیمی به جدید مد نظر قرار گیرد.