سرگئی ریژکوف رئیس مرکز ملی کاهش خطرات هسته ای روسیه در مصاحبه با روزنامه کراسنایا زویوزدا وابسته به وزارت دفاع روسیه، گفت: آمریکا با پرواز هواپیمای جدید نظارت هوایی توپولف-۲۱۴ او.ان بر فراز آن کشور بر اساس پیمان آسمان باز بدون هرگونه توضیحی موافقت نکرد.

وی افزود: روسیه در چارچوب اجرای پیمان آسمان باز از دوم تا ۱۱ ماه سپتامبر (از یکشنبه هفته گذشته تا روز گذشته) اقداماتی را برای آشنایی بین المللی با هواپیمای توپولف-۲۱۴ او.ان مجهز به دوربین فیلمبرداری دیجیتالی روسی انجام داد. 

مقام روس خاطرنشان کرد: روسای هیات های ۲۲ کشور سند مربوط به موافقت با پرواز نظارتی هواپیمای توپولف-۲۱۴ او.ان بر فراز کشور خود بر اساس پیمان آسمان باز را امضا کردند. 

ریژکوف گفت: اما هیات آمریکایی بدون توضیح و بیان علت، از امضای سند موافقت با پرواز این هواپیما بر فراز کشور خود خودداری کرده و گفتند که دستور در این مورد را از واشنگتن گرفته اند.

به گزارش ایرنا، در متن بودجه نظامی سال ۲۰۱۹ آمریکا که ترامپ به تازگی آن را امضا کرده، آمده است که آمریکا همکاری با روسیه در چارچوب پیمان آسمان باز را تا زمانی که مسکو به رعایت آن نپردازد، متوقف می کند. 

کلینتسویچ در عین حال تصریح کرد: روسیه قصد ندارد وارد مسابقه تسلیحاتی و تشدید تنش ها شود.

مقام پارلمانی روس خاطرنشان کرد که در بودجه دفاعی آمریکا بنظر می رسد که صنایع نظامی این کشور بر ترامپ فشار وارد آورده اند که بودجه آن ۱۸ میلیارد دلار افزایش یافته است.

در همین حال، یوگنی سربرنیکوف معاون اول کمیسیون امور دفاعی و امنیت شورای فدراسیون روسیه گفت که روسیه مفاد پیمان آسمان باز را بطور کامل اجرا می کند و ادعای آمریکا علیه روسیه در این پیمان بی اساس است.

سربرنیکوف خاطرنشان کرد که روسیه به تعلیق مشارکت آمریکا در پیمان آسمان باز پاسخ متقابل می دهد. 

به گزارش تاس، رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون روسیه نیز گفت که کمیسیون مشورتی پیمان آسمان باز باید مفاد قانون بودجه نظامی آمریکا در بخش مربوط به اجرای این پیمان را بررسی کند. 

کنستانتین کاساچیف خاطرنشان کرد: در پیمان آسمان باز امکان خروج از آن و خودداری از بازرسی های معین پیش بینی شده است اما در مورد تعلیق همکاری با دیگر شرکت کنندگان در پیمان چیزی نیامده است بنابراین خودداری آمریکا از مشارکت در این پیمان با تعهدات این کشور مغایرت دارد. 

پیمان آسمان باز در سال ۱۹۹۲ با ابتکار جرج بوش رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا پیشنهاد و ۳۴ کشور عضو آن هستند.

بر اساس این پیمان، پروازهای نظارتی غیرنظامی بر فراز آسمان کشورهای عضو این معاهده صورت می‌ گیرد تا گستردگی و شفافیت فعالیت‌ های نیروهای نظامی کشور های عضو مورد بررسی قرار گیرد.