یک روز پس از انتشار خبرهایی مبنی بر آمادگی طالبان برای آغاز دور جدیدی از گفتگوها با واشنگتن، حال وزارت خارجه امریکا گفته است که هنوز هیچ تصمیمی برای برگزاری دور بعدی گفتگو با طالبان وجود ندارد.

در این ارتباط سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن رد هرگونه گفتگوی پیش رو با طالبان طی چند روز آینده، بر این موضوع تأکید کرده است که گفتگوهای صلح باید به رهبری دولت افغانستان انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه مدعی شده است که کشورش از هفده سال به این طرف در افغانستان با تروریست‌ها در حال جنگ است و در تلاش برای اتمام جنگ از طریق راه حل سیاسی است.

این مقام آمریکایی در ادامه تأکید کرده که در صورت ایجاد گفتگوی طالبان با دولت کابل، تمام جهان از مردم و حکومت افغانستان پشتیبانی می‌کنند.

این در حالی است که پیش از این طالبان هرگونه گفتگو و مذاکره‌ای را با دولت افغانستان بدلیل آنچه آن‌ها عدم استقلال و وابستگی دولت کابل به واشنگتن خوانده‌اند، رد کرده‌اند.

روز گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام  کرد که مقامات طالبان در مصاحبه‌های جداگانه‌ای از آمادگی خود برای برگزاری دومین دور مذاکرات با آمریکا خبر داده‌اند. خبر آمادگی طالبان برای انجام گفت وگوهای جدید با نمایندگان آمریکا  از سوی خبرگزاری رویترز نیز منتشر و گفته شد که طالبان هیئتی را  برای گفت وگو با مقام‌های امریکا تعیین کرده‌اند.