به گزارش رویترز، «کریستیا فریلند» وزیر امور خارجه کانادا، از پیشرفت در مذاکرات در خصوص تجدید نظر در معاهده تجاری با آمریکا خبر داد و گفت: اکنون امکان دستیابی به یک توافق جدید وجود دارد.

فریلند پس از مذاکرات با رابرت لایتیزر، نماینده تجاری دولت آمریکا در واشنگتن گفت: دستیابی به این توافق نیازمند اراده، حسن نیت و انعطاف پذیری در هر دو طرف است و ما فکر می کنیم که این موضوع به زودی امکان پذیر است. بسیار مهم است که شخصا جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا را از آخرین تحولات مطلع کنم.

وزیر خارجه کانادا روز سه شنبه برای مذاکرات تجاری وارد واشنگتن شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیروز سه شنبه گفته بود که مذاکراتی که هر دو کشور در هفته های اخیر به آن سرعت بخشیده‌اند، به خوبی در حال پیشرفت هستند.

آمریکا و مکزیک پس از یک سال مذاکره در اواخر ماه اوت از دستیابی به توافق تازه در خصوص پیمان نفتا خبر دادند. دولت ترامپ نیز به کنگره اطلاع داد که درصدد امضای یک معاهده جدید، تا ۳۰ نوامبر، است و احتمالا کانادا نیز به آن می پیوندد.

دونالد ترامپ همواره از پیمان نفتا انتقاد کرده و خواستار بازبینی در این پیمان شده است. نفتا یا پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی بین کشورهای آمریکا، مکزیک، و کانادا در سال ۱۹۹۴ امضا شد.

دونالد ترامپ روز سه شنبه در کاخ سفید گفت، کانادا خیلی زیاد خواهان دستیابی به توافق است و دو طرف به خوبی در حال مذاکره هستند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: دو طرف با حسن نیت کامل در حال مذاکره هستند.

مذاکرات بر سر معاهده نفتا بیش از یک سال پیش بین آمریکا٬ کانادا و مکزیک آغاز شد. در این مدت تهدیدهای مکرر دونالد ترامپ در مورد فسخ این معاهده بازار مالی را آشفته کرد و باعث کاهش ارزش واحد پول مکزیک و کانادا شد.