به دنبال تهدید دیوان کیفری بین المللی توسط مشاور امنیت ملی کاخ سفید، وزارت خارجه آلمان امروز سه شنبه در پیامی توئیتری بر نقش مؤثر این نهاد تأکید کرد.

در پیام توئیتری وزارت خارجه آلمان در این خصوص آمده است: از سال ۲۰۰۲ میلاد، دیوان کیفری بین المللی در اجرای قانون در پرونده های جرائم خاص صحه گذاشته است.

پیام مذکور در ادامه می افزاید: به همکاری با این دیوان به ویژه اکنون که آماج حمله است، متعهد هستیم.

پس از اینکه آمریکا لحن خود در مشاجره با دیوان کیفری بین المللی را تشدید کرد و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به صراحت این نهاد بین المللی را تهدید نمود، دیوان امروز سه شنبه در بیانیه ای به این اقدام کاخ سفید واکنش نشان داد.

دیوان بین‌المللی کیفری در بیانیه ای در این خصوص اعلام کرد: دیوان یک نهاد مستقل و بی طرف بین‌ المللی است و حمایت ۱۲۳ کشور در جهان را در اختیار دارد. دیوان کیفری بین المللی به عنوان یک دادگاه قانونی به کار خود مطابق با اصول بی طرفی و به صورت مستقل و در تلاش برای حاکمیت قانون ادامه خواهد داد.

لازم به ذکر است، دیوان بین‌المللی کیفری در سال ۲۰۰۲ میلادی با هدف تحت تعقیب قرار دادن عاملان جنایات جنگی تأسیس شد.

این درحالیست که ساعاتی پیش آمریکا لحن خود در مشاجره با دیوان کیفری بین المللی را تشدید کرد و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به صراحت لاهه را تهدید کرده بود.

مشاور امنیت ملی آمریکا در یک سخنرانی برای گروه محافظه‌کار جامعه فدرالیست به مشاجره‌ای که میان این دیوان و واشنگتن روی داده، پرداخت و گفت: اگر این دیوان اقداماتی را علیه شهروندان آمریکا، اسرائیل و دیگر همپیمانان ایالات متحده اجرا کند، دادستان‌ها و قاضیان این نهاد با تحریم‌ روبرو خواهند شد. این تحریم ها می‌تواند منع اجازه سفر به آمریکا و امور مالی اعضای دیوان لاهه را شامل شود.

بولتون همچنین تصریح کرد که آمریکا در این صورت حتی حاضر است اداره‌ها و دستگاه قضایی ایالات متحده را مأمور کند که دادستان‌ها و قاضیان را تحت پیگرد قرار دهند.

مشاور امنیت ملی ترامپ افزود، این شیوه برخورد واشنگتن همچنین هر شرکت، هر کشور و یا هر دیوانی را شامل می‌شود که از دیوان عالی لاهه در راستای پیگرد شهروندان آمریکایی پشتیبانی کند.

دیوان بین‌المللی کیفری لاهه خواهان ثبت شکایات مربوط به جنایات جنگی در افغانستان شده است. نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی و تجاوز ارضی چهار جنایت سنگینی است که دیوان لاهه صلاحیت رسیدگی به آن را دارد.

بولتون در سخنرانی خود دیوان بین‌المللی کیفری را غیرمشروع خواند و آن را حتی نهادی خطرناک توصیف کرد که می‌خواهد بر حاکمیت آمریکا اعمال نفوذ کند.

او گفت که ایالات متحده هرگز از دیوان لاهه پشتیبانی نخواهد کرد، با آن همکاری نکرده و هیچوقت عضو آن نخواهد شد. از دید بولتون موافقت کشورهای عضو اتحادیه اروپا با این دیوان از «جزم‌اندیشی» (اندیشه محدود) سرچشمه می‌گیرد.

اظهارات تند بولتون واکنشی است به تلاش‌های دادستان ارشد دیوان بین‌المللی کیفری علیه اعضای ارتش یا سازمان‌های امنیتی آمریکا به خاطر اتهامات مربوط به جنایات جنگی که آنان ممکن است در افغانستان مرتکب شده باشند.

فاتو بنسودا، دادستان ارشد دیوان لاهه که اهل گامبیا است، در نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی نظامیان آمریکا و همچنین اعضای سازمان جاسوسی این کشور، سیا را به اعمال خشونت و شکنجه زندانیان درافغانستان متهم کرده بود. به گفته‌ او اکثر این موارد بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ میلادی روی داده است.

سازمان سیا در پی سوقصدهای تروریستی ۱۱ سپتامبر شیوه‌ها و برنامه‌هایی ویژه برای بازجویی افراد مظنون به فعالیت‌های تروریستی به کار گرفته بود تا آنان را به افشای اطلاعات وادارد. سلب خواب و القای حس غرق شدن از جمله شکنجه هایی بود که به کار گرفته می‌شد.