یک منبع آگاه نزدیک به مرجعیت عالی شیعیان در عراق، اظهارات برخی نمایندگان پارلمانی در رسانه‌ها درباره موضع‌گیری مرجعیت درباره نامزدی برخی شخصیت‌های سیاسی را رد کرد.

این منبع طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «الفرات نیوز»، منتشر شد، اعلام کرد: این خبر دقیق نیست و بر اساس قانون اساسی، نامزدی افراد برای تصدی پست نخست‌وزیری از اختیارات فراکسیون اکثریت پارلمان است و دیگران نمی‌توانند آن را رد کنند. 

در ادامه این بیانیه آمده است که این تعبیر که مرجعیت دینی با برخی اسامی برای تصدی پست نخست‌وزیری مخالفت کرده، صحت ندارد و مرجعیت نام هیچ طرفی را تایید یا رد نکرده است اما در تماسی که طرف‌های مختلف - به طور مستقیم یا غیر مستقیم - با مرجعیت برقرار کرده‌اند، ایشان اعلام کرده‌اند که نخست‌وزیری را که از میان شخصیت‌های سیاسی که طی سالهای گذشته در قدرت بوده‌اند، تایید نمی‌کنند و هیچ تفاوتی میان شخصیت‌های سیاسی مستقل یا وابسته به احزاب مختلف وجود ندارد.

 وی افزود که دلیل این مخالفت مرجعیت نیز این است که اغلب مردم به این افراد امیدی ندارند که بتوانند وضعیت کشور را بهبود دهند و با فساد مبارزه کنند. لذا مرجعیت خواستار انتخاب فردی شایسته، پاک‌دست، شجاع، قاطع و دارای ویژگی‌هایی که در خطبه‌های نماز جمعه کربلا در 27 ژوئیه ذکر شد، است.

«صباح الساعدی» یکی از رهبران ائتلاف «سائرون» به ریاست «مقتدی صدر» درباره موضع مرجعیت عالی شیعیان عراق درباره نامزدهای نخست‌وزیری، امروز دوشنبه ادعا کرد که مرجعیت عالی شیعیان در عراق به طور رسمی اعلام کرده است که با نامزدی پنج نفری که در رسانه‌ها برای تصدی پست نخست‌وزیری از آنها سخن گفته می‌شود، مخالف است.

وی مدعی شد که آیت‌الله سیستانی اعلام کرده است که «حیدر العبادی»، «نوری المالکی»، «هادی العامری»، «فالح الفیاض» و «طارق نجم» شانسی برای نخست‌وزیری ندارند.

از سوی دیگر، منابع آگاه در گفت‌وگو با المیادین، امروز این ادعا را تکذیب و اعلام کردند که آنچه الساعدی درباره موضع مرجعیت درباره نامزدهای نخست‌وزیری عراق ذکر کرده، صحیح نیست و مرجعیت هیچ نظری درباره گزینه‌های نخست‌وزیری به ویژه العامری، الفیاض و طارق نجم نداده است و آنها را رد نکرده است.