من محمد شریعتمداری را می شناسم ؛ در هر دوباری هم که مقابل او قرار گرفته ام برای مصاحبه اختصاصی این را دریافته ام که اگر حرفی می زند و سخنی می گوید بنای فریب ندارد. آنچه می گوید همان است که به آن اعتقاد دارد.

برویم سراغ اصل مطلب که اصل حرف مردم هم بر سر آن است. از حال و روز مردم بگوییم برای جناب آقای وزیر . اصلا هویت وجودی رسانه همین است ؛ باید پلی باشد میان مردم و مسئولان.

آقای وزیر! مردم این روزها اذیت می شوند، خیلی هم اذیت می شوند. سخت شان است این گرانی ها و تورم

سوال همه این است که چرا دولتی که در دوره قبل کارنامه نسبتا قابل قبولی در کنترل قیمت ها داشت به یکباره با این وضع مواجه شده است ؟

آیا لشکر مغول به ایران حمله کرده است ؟ آیا چاه های نفت ایران خشک شده اند ؟ آیا منابع درآمدی ایران به یکباره به صفر رسیده است ؟ آیا تحریمی که هنوز نیامده مسبب این ماجرا است؟ آیا خیانتی در کار است؟ آیا توطئه است؟ آیا این رخداد ها محصول عملیات سرویس های اطلاعاتی بیگانه است؟

آقای وزیر، خدا را شکر که تا امروز بنابر همان صداقت و راست گویی که از شما سراغ داریم جمله ای نشنیدیم از جنابعالی که بخواهید مثل بعضی های دیگر فلان نهاد و ارگان را مسبب این وضع بدانید. 

آقای وزیر سوالات این روزهای مردم که به ما می رسد و حتما به شما هم رسیده متعدد است ، اما برخی از آنها چنین است:

شما از چند ماه پیش بارها مصاحبه کردید و گفتید که مردم نگران نباشند کالاها به وفور وجود دارد و هیچ اتفاق نگران کننده ای  نخواهد افتاد. ممکن است بفرمایید چطور است که مثلا کالای مهم و البته دم دستی پوشک با این وضع مواجه شده است ؟ آقای وزیر فکر می کردید مردم در دوره وزرات جنابعالی مغازه به مغازه و داروخانه به داروخانه دنبال پوشک و نوار بهداشتی بگردند ؟ ما که بنا را بر درست و راستگویی شما گذشته ایم اما باور کنید جناب وزیر یک پای این ماجرا می لنگد ، اگر کالا هست که شما می فرمایید هست پس کجاست ؟ 

شما اخیرا یک فقره فروشگاه گردی داشته اید و در یک توییت از مشاهدات خود نوشته اید . آقای وزیر ممکن است از جنابعالی خواهش کنم یک ساعت از وقت تان را اختصاص دهید به مغازه گردی؟ به شما پیشنهاد می کنم که چند نفر از همین همکاران رسانه ای را هم با خودتان ببرید تا مشاهدات را در حضور شما ثبت کنند . ببینید که چگونه در همین مغازه ها یا اقلام را به مردم ارائه نمی کنند و یا با قیمتی کاملا متفاوت از برچسب ها ارائه می کنند و به بهانه های مختلف  گران فروشی می کنند.مثلا یک آب معدنی معمولی که روی آن برچسب خورده ۱۶۰۰ تومان را همین امروز به راحتی به مبلغ دو هزار تومان می فروشند حالا شما حساب بقیه کالاها را بکنید. سوال این است که جناب آقای وزیر آیا وزارت خانه شما هیچ بازرسی ندارد که این مسایل را به محضر حضرتعالی برساند؟ اطمینان دارم که شما از این تخلفات گسترده بی خبرید و این مسایل را به گوش شما نمی رسانند که تدوام یومیه و حتی ساعتی آن را  شاهد هستیم  چرا که با شناختی از که از شما وجود دارد بلادرنگ شخصا دستور برخورد با آن را صادر می کردید.

آقای وزیر آیا گوسفندان و گوساله هایی که گوشتشان در مناطق مختلف تهران توزیع می شود در کشتارگاه های متفاوتی ذبح می شوند که هر منطقه در این مورد ساز خود را می زند؟ اصلا قصابی ها را کاری نداشته باشیم  آیا گوسفندان و گوساله هایی که گوشتشان در فروشگاه های شهروند و اتکا و سایر زنجیره ای ها توزیع می شوند همراه خوارکشان طلا سرو شده است که این همه تفاوت قیمت با گوشت بازار دارد؟ 

 

آقای وزیر ! برادر گرانقدر من ! اگر از ماجرای عجیب و غریب گرانی چند ده میلیونی خودرو بگذریم که خود مجال روضه ای باز را می طلبد، از شما می پرسم آن بدبخت بیچاره ای که تنها راه امرار معاشش کار کردن با خودرو در خیابان ها بوده است با این گرانی لوازم یدکی که بنا بر مشاهدات یومیه بسیار اسف بار است چه باید بکند ؟ چند سرویس دیگر را باید به خود اضافه کند تا هم از پس افزایش سرسام آور خرج خانوار تحت پوشش خود بر آید و هم وسیله و ابزار امرار معاش خود را سرپا نگه دارد؟ 

آقای وزیر از این نمونه ها زیاد است . از برنج و روغن گوشت بگیرید تا حبوبات و سایر اقلام اساسی .

واقعیت این است که اگر در مقام قیاس برآیم باید بگویم تمام فروشگاه ها این شهر مانند چهار راهی شده است که نه چراغ راهنمایی دارد  و نه مامور .

حتما شما هم چنین صحنه ای را در خیابان دیده اید که چه وضعی را پدید می آورد.

آقای وزیر !ً باور کنید مردم حال و رو زشان خوب نیست. من شما را می شناسم و می دانم که شخصیت شما با آن وزیر که چند روز پیش گفته بود مردم رای داده اند و باید تحمل کنند فرق اساسی دارد.من اطمینان دارم که اگر شما مشاوره های احتمالی دروغین برخی افراد را به کناری گذاشته و خود به تنهایی به میان مردم بایید و حرف هایشان را بشنوید در اندک زمانی این وضع را درست خواهید کرد.

آقای وزیر !در همه این سال ها شما را به کفایت و قدرت مدیریت شناخته ایم.

به کسی کار نداشته باشید ، خودتان شخصا وارد شوید ، تشریفات اداری را کنار بگذارید و به سطح شهر بیایید. بیایید کنار مردم ، مترو سوار شوید ، اتوبوس سوار شوید در خیابان راه بروید . مردم باوفایی داریم ساده و بی تکلف حرف می زنند . درد دل هایشان را گوش کنید . آنها از هر مشاور و مدیرکلی برای شما صادقانه تر ماجرا را روایت می کنند. 

آقای محمد شریعتمداری، یک ملت نگاهش به شماست ؛ بسم الله!