علیرضا کاظمی در مراسم افتتاح سامانه کنترل و نظارت اردوهای دانش‌آموزی با بیان اینکه امیدواریم این سامانه منشا ایمنی و سلامت دانش آموزان کشور باشد، اظهار کرد: یکی از بهترین اقدامات وزیر راه اندازی مرکز کنترل اردوها بوده است.

وی افزود: آموزش همکاران که به عنوان مربی و سرپرست اعزام می‌شوند نیز انجام شده و به نزدیک ۱۶۰ هزار نفر در این دوره ضمن خدمت اردویی شرکت کردند و این دوره آموزشی برای بیش از ۵ میلیون نفر ساعت برگزار شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سومین اقدام، تدوین دستورالعمل و آیین نامه اردوهاست که آخرین مراحل خود را در شورای عالی آموزش و پرورش می‌گذراند و بخش جزئی از آیین نامه اردوهای برون‌مرزی باقی مانده است که در اولین جلسه شورای عالی تصویب می‌شود. امید است قبل از شروع سال تحصیلی آیین نامه جدید به استان ها ابلاغ شود که شرایط اردوها را تسهیل و بر امنیت و کیفیت آن می افزاید.

کاظمی با بیان اینکه امروز هوشمندسازی این مرکز کنترل انجام شد گفت: تا امروز امور به صورت دستی انجام می‌شد و نظارت و کنترل مشکل بود اما اکنون با این سامانه که در دو فاز طراحی شده است اقدامات تسریع می‌شود.

وی افزود: در فاز اول با استفاده از قابلیت های ارزشمندی که سامانه دارد تمام ضوابط دستورالعمل را با اردو تطبیق و صحت و سلامت اردو شامل ایمنی وسیله، سلامت راننده صلاحیت مربی، نرم دانش آموزان، برابری ظرفیت ماشین با دانش آموزان را به صورت هوشمند از این طریق کنترل می‌کنیم. اگر اشکالی وجود داشته باشد سامانه خطا میدهد و امکان صدور مجوز مهیا نمی‌شود.

طراحی اپلیکیشن اردوهای دانش آموزی

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کنترل حرکت وسیله نقلیه بعد از صدور مجوز با استفاده از سامانه سپهتن راهور قابل انجام است، اظهار کرد: می‌توانیم تمام کنترل ها را انجام دهیم. شرایط آب و هوایی قبل سفر کنترل می‌شود اما با سامانه سپهتن در طول سفر هم وضعیت ماشین و تخلفات راننده و سرعت اتومبیل را مشاهده و کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه در فاز دوم اپلیکیشنی طراحی می‌شود که خانواده ها آنلاین اطلاعات اردو را دریافت می کنند گفت: امید است قابلیت های تصویری خوبی هم به آن اضافه کنیم تا خانواده ها لحظه ای اردو را رصد کنند و برخی تخلفات را هم از طریق خانواده ها احصا کنیم.

کاظمی ادامه داد: با این سامانه که ساعت حرکت و توقف و مسیر حرکت را کنترل می‌کند فرزندان خود را با اطمینان بیشتری به اردوها خواهیم سپرد و امید است در قالب سامانه سپهتن کنترل تردد دانش آموزان در داخل وسیله و عملکرد خود راننده انجام شود.

وی اعلام کرد که تلفن ۱۴۹۹ آماده و در اختیار خانواده ها هست و می‌توانند لحظه ای مسیر حرکت اردویی را رصد کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به برگزاری دوره ای آموزشی برای کارشناسان اردویی اشاره کرد و گفت: امید است از این طریق در کمترین زمان ممکن این امکان برای صدور مجوز فراهم شود و در کمتر از یک ساعت مجوز برای مدارس صادر شود بدون آنکه نیاز به مراجعه حضوری مدیر مدرسه باشد.

وی ادامه داد: در فاز سوم ارزیابی انجام می دهیم و از این طریق کیفیت اردوها را از ابتدا تا انتها دقیق می سنجیم و آن را در مجوزهای بعدی لحاظ می کنیم. طبیعتا وسیله ای که تخلف داشته باشد و یا اگر مربی کوتاهی کرده باشد قطعا در دور بعدی از صدور مجوز آن خودداری می کنیم.

صدور ۱۷ هزار مجوز اردویی از ابتدای مهر گذشته

کاظمی با بیان اینکه از اول مهر سال قبل تا کنون حدود 17 هزار مجوز اردویی از ابتدای مهر گذشته صادر شده که حدود 10 هزار سفر درون استانی و 7000 سفر برون استانی بوده است که مسابقات و جشنواره های فرهنگی، هنری و اردوهای راهیان نور و اردوهای تفریحی را در برمی گیرد.

وی ادامه داد: نزدیک به ۲۵ هزار وسیله در این مدت مورد استفاده قرار گرفت. ۲۰۰۰ سفر ریلی، ۴۲ مورد دریایی و ۳۰۰ سفر هوایی بود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اتفاق خاصی در این مدت در اردوها رخ نداده است، عنوان کرد: مدیران به هیچ قیمتی بدون مجوز اردو نبرند و باید اردوها در چارچوب ضوابط و با اخذ مجوز انجام شود. اگر این اتفاق رخ ندهد مدیر مسئول است و پرونده وی را به تخلفات اداری معرفی می کنیم و نخواهیم پذیرفت.

کاظمی افزود: اردوهای درون استانی ادامه می یابد و تمام اردوها را برابر ضوابط حمایت می‌کنیم. سیاست ما توسعه اردوهای درون منطقه ای به لحاظ کاهش آسیب هاست. ما دستورالعمل اردوهای یک روزه منطقه ای را تدوین کردیم که رویکرد آن تعلیم و تربیت تمام ساحتی، حمایت از کالای ایرانی، تقویت هویت ملی و دینی، آشنایی با فرهنگ جغرافیایی و تحمیل هزینه کمتر به خانواده هاست.

وی با بیان اینکه در مجموع سال قبل ۳۹۵ اردو تخلفاتی داشته اند که برخی جزئی بوده و رفع شده و برخی را مجوز ندادیم زیرا شرایطش را نداشته است، گفت: اگر مطلع شویم اردویی بدون مجوز برگزار می‌شود برخورد می‌کنیم. برخی تخلفات هم مشمول تذکر کتبی شده است و در پرونده راننده، مربی و آن وسیله نقلیه ثبت شده و اگر تکرار شود با آن برخورد خواهیم کرد.

هوشمند‌سازی اخذ رضایت‌نامه اولیا

کاظمی اضافه کرد: بیش از صد در صد در امنیت اردوها موفق بودیم و سال قبل تنها سه حادثه داشتیم. معتقدیم اردوها بهترین کلاس  یادگیری هستند. دانش آموز در اردوها مهارت هایی را تمرین می‌کند و حس نوع دوستی، ایثارگری، تعاون و اعتماد بنفس را تمرین می‌کند.

وی با بیان اینکه مدیر مدرسه مسئول اخذ رضایت از دانش آموز است و ما نمی‌توانیم کنترل کنیم، گفت: مدیر مکلف است رضایتنامه ولی و قیم دانش آموز را اخذ کند. اگر کوتاهی شود مدیر مسئول است. در آینده به سمتی می‌رویم که رضایتنامه والدین را هم هوشمند کنیم و از طریق پیامک اطلاع رسانی کنیم که فرزندش با رضایت وی وارد اردوگاه می‌شود.