خبرگزاری فرانسه گزارش داد، این استقرار یک هفته‌ای در کنار ارتش‌های چین و مغولستان تحت عنوان «شرق – ۲۰۱۸» (وستوک ۲۰۱۸)، ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریورماه) در شرق سیبری آغاز خواهد شد. این مانور نظامی گسترده در شرایطی برگزار می‌شود که تنش‌ها میان مسکو و غرب به خاطر اتهامات مداخله روسیه در امور غرب و درگیری‌های کنونی در اوکراین و سوریه افزایش یافته است.

 

ارتش روسیه این نمایش قدرت را با مانورهای جنگی سال ۱۹۸۱ جماهیر شوروی مقایسه می‌کند که در آن بین ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار سرباز از کشورهای عضو پیمان ورشو در مانوری تحت عنوان «غرب - ۸۱» (زاپاد ۸۱) که بزرگترین مانور نظامی دوران جماهیر شوروی بود، شرکت داشتند.

 

اما سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرده که این‌بار این مانور نسبت به مانور نظامی سال ۱۹۸۱ جماهیر شوروی نیز بزرگتر است به طوری که ۳۰۰ هزار سرباز، ۳۶ هزار وسیله نظامی، هزار هواپیما و ۸۰ ناو جنگی در این مانورها شرکت دارند.

 

وی افزود: تصور کنید ۳۶ هزار خودروی نظامی به طور همزمان حرکت می‌کنند. تانک‌ها، خودروهای نفربر زرهی، خودروهای جنگی پیاده‌ نظام و همگی به طور همزمان به حرکت در می‌آیند و تلاش خواهند کرد تا حد ممکن شرایط به شرایط یک وضعیت جنگی نزدیک باشد.

 

ارتش روسیه در جریان این مانورها از جدیدترین تجهیزات خود از جمله موشک‌های "اسکندر" که حامل کلاهک‌های اتمی هستند، تانک‌های T-۸۰ و T-۹۰ و جنگنده‌های سوخو ۳۴ و سوخوی ۳۵ پرده برداری می‌کند. در دریا نیز ناوگان روسیه چندین ناوچه مجهز به موشک‌های "کالیبر" را که در سوریه استفاده شده‌اند، مستقر خواهد کرد.

 

مانور نظامی قبلی روسیه در این منطقه تحت عنوان «شرق-۲۰۱۴» از نظر وسعت نصف مانور «شرق– ۲۰۱۸» بود و در آن ۱۵۵ هزار سرباز شرکت داشتند. مانور نظامی سال گذشته روسیه در شرق اروپا تحت عنوان «غرب–۲۰۱۷» شاهد ۱۲ هزار و ۷۰۰ نیرو بود که به گفته مسکو در آن شرکت داشتند، اما اوکراین و کشورهای حوزه بالتیک اعلام کردند که تعداد واقعی نیروها بسیار بیشتر بوده است.

 

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه قرار است پس از میزبانی از یک نشست اقتصادی در ولادی‌وستوک در مانور شرق – ۲۰۱۸ شرکت کند.

 

شی جیپینگ، رییس جمهور چین یکی از مهمان اصلی این نشست اقتصادی خواهد بود.

 

در همین حال یکی از تحلیلگران نظامی روسیه گفت که این مانورهای نظامی آمادگی برای یک جنگ جهانی در آینده است.

 

وی افزود: ستاد کل ارتش روسیه معتقد است که این جنگ پس از سال ۲۰۲۰ میلادی به شکل یک جنگ جهانی و یا یکسری جنگ‌ها در مقیاس بزرگ صورت خواهد گرفت. دشمن روسیه، آمریکا و متحدانش هستند.

 

به گفته این تحلیلگر مشارکت چین با ۳۲۰۰ نیرو یک عامل کلیدی در این مانورها محسوب می‌شود.

 

این تحلیلگر گفت: این مانور تنها یک نشانه یا پیام نیست، بلکه آمادگی برای جنگ در مقیاسی بزرگ است. این در حالی است که ناتو نیز با چنین ایده‌ای هم عقیده است و تاکید دارد مانور شرق – ۲۰۱۸ نشان دهنده تمرکز روسیه و تمرین برای یک جنگ در مقیاس بزرگ است.

 

دیلان وایت، سخنگوی ائتلاف ناتو در واکنش به این رزمایش گفت: این مانور کاملا با الگویی که ما مدتی است شاهد آن هستیم متناسب است. روسیه نسبت به قبل تهاجمی‌تر شده و بودجه نظامی و دفاعی‌اش را افزایش داده است.

 

این در حالی است که روسیه این مساله را که این مانورها موضوعی نگران‌کننده هستند، رد کرده است.

 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: مانور شرق - ۲۰۱۸ بسیار دورتر از حوزه استحفاظی ناتو برگزار می‌شود و هیچ تاثیری بر امنیت کشورهای عضو این ائتلاف ندارد.