حشمت استانکزی، سخنگوی پلیس کابل اعلام کرد، یک مهاجم سوار بر موتورسیکلت خود را به کاروانی از خودروهای سوگوران احمد شاه مسعود در منطقه تایمنی در شمال کابل کوبید.

ساعتی پیش از این حمله، اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد، از یک حمله انتحاری در کابل که قرار بود سوگواران شهید را هدف قرار دهد، جلوگیری کرده و نیروهای امنیتی، مهاجم را پیش از منفجر کردن بمب هدف قرار داده‌اند.

هفدهمین سالگرد ترور احمد شاه مسعود، رهبر نیروهای مقاومت علیه طالبان در افغانستان برگزار شد. دولت افغانستان سالروز ترور او را تعطیل عمومی و هفته شهید اعلام کرده است. در این روز شماری از هواداران او به جاده‌ها آمده و کاروان‌های عزاداری را در سطح شهر کابل به حرکت در می‌آورند.

برگزاری این مراسم در شهر کابل با دو حمله انتحاری همراه بود. حمله اول در چهارراهی مسعود و نزدیک سفارت آمریکا برنامه ریزی شده بود که حمله‌کننده قبل از رسیدن به هدف توسط نیروهای امنیتی ملی از پا درآمد. حمله دوم نیز در منطقه تایمنی در شمال کابل اتفاق افتاد که در اثر آن هفت تن کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

در روزهای گذشته گزارش‌های امنیتی مبنی بر احتمال حملات انتحاری در کابل وجود داشت.

جزئیات بیشتر در مورد هویت مهاجمان و گروه‌های مسئول منتشر نشده است.

چهار روز پیش یک بمب‌گذار انتحاری یک باشگاه کشتی را در کابل منفجر کرد و بمب دیگری هم متعاقب آن برای هدف قرار دادن امدادرسانان و خبرنگاران منفجر شد که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت.